Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Z osadów ściekowych wartościowy nawóz organiczny w tczewskiej kompostowni

Nowoczesna kompostownia wybudowana na terenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie stała się ważną proekologiczną inwestycją. Udało się wymiernie ograniczyć uciążliwości odorowe, a produkowany z osadów ściekowych nawóz organiczny, tzw. „Kompost Pomorski”, cieszy się sporym zainteresowaniem, m.in. rolników.
ZWiK w Tczewie

Autor: Krystyna Paszkowska I Zawsze Pomorze

Budowa nowoczesnej kompostowni była największą, obok budowy oczyszczalni ścieków, powojenną inwestycją Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie. Dofinansowano ją ze środków unijnych i zrealizowano w ciągu 15 miesięcy. Całkowity koszt to ponad 25 mln zł, z czego prawie 13 mln zł to dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności. Reszta to wkład własny spółki.

Projekt pod nazwą „Kompleksowe rozwiązanie gospodarki osadowej wraz z modernizacją części technologicznej i przebudową systemu doprowadzania ścieków do oczyszczalni w Tczewie” obejmował, m.in.:

  • modernizację budynku przepompowni ścieków Czatkowy,
  • budowę kompostowani osadów ściekowych,
  • zakup sprzętu i urządzeń mechanicznych do obsługi kompostowni.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mineralna z kranu? Taka woda tylko w Tczewie!

– Dzięki uruchomieniu kompostowni odpadów ściekowych stworzony zostanie trwały, efektywny i zgodny z wymogami ochrony środowiska oraz spełniający wymagania prawne, obowiązujące w Polsce, oraz wymagania zawarte w dyrektywach Wspólnoty Europejskiej sposób zagospodarowywania odpadów ściekowych – zapowiadał prezes ZWiK-u Marcjusz Fornalik.

Zrealizowana inwestycja pokazała, że udało się osiągnąć założenia.

– Najważniejszym elementem realizowanego projektu było stworzenie nowoczesnego i zgodnego z wymogami ochrony środowiska systemu zagospodarowania odpadów ściekowych w procesie ich kompostowania – zaznacza prezes ZWiK. – Oddana do użytkowania membranowa kompostownia osadów ściekowych, wyposażona jest w zautomatyzowany system sterowania procesem.

„Kompost Pomorski” coraz bardziej popularny

Ścieki trafiające do oczyszczalni stały się źródłem ważnych składników wykorzystywanych w rolnictwie. Proces kompostowania odpadów trwa około 6 tygodni.

Rolników zainteresowanych wytwarzanym nawozem było wielu, jeszcze zanim firma uzyskała pozwolenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nawóz organiczny może być stosowany w uprawach polowych roślin rolniczych oraz do rekultywacji gruntów zdegradowanych.

Tylko w czasie czterech pierwszych miesięcy ZWiK sprzedał 2606,32 Mg kompostu jako nawozu organicznego pn. „Kompost Pomorski”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka