Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Sypią się mandaty za brak maseczek. W powiecie starogardzkim policjanci ukarali ponad 600 osób

Po wielu miesiącach nieortodoksyjnego podchodzenia do obowiązku zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, policjanci zaczęli intensywniej sprawdzać klientów sklepów, galerii handlowych, lokali usługowych i pasażerów komunikacji miejskiej. Tylko w pierwszej połowie grudnia starogardzcy policjanci wystawili ponad 600 mandatów osobom, które nie dostosowały się do obowiązujących przepisów. Za brak maseczki grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.
Sypią się mandaty za brak maseczek. W powiecie starogardzkim policjanci ukarali ponad 600 osób
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Starogardzcy policjanci każdego dnia sprawdzają, jak na terenie galerii, sklepów, w środkach transportu publicznego, a także w innych obiektach użyteczności publicznej przestrzegane są przepisy sanitarne. - Tylko w pierwszej połowie grudnia funkcjonariusze przeprowadzili ponad 600 interwencji w związku z nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących zasłaniania ust i nosa - informuje asp.szt. Marcin Kunka z KPP w Starogardzie Gdańskim. - W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich policjanci przypominają o obowiązujących przepisach i zaleceniach sanitarnych oraz stanowczo reagują na lekceważące podejście do zagrożenia.

Policjanci przypominają, że nakaz zakrywania ust i nosa nadal obowiązuje,zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione..
Obowiązkowo należy zakrywać usta i nos maseczką m.in. w pojazdach komunikacji zbiorowej, galeriach, sklepach, bankach, na dworcach oraz innych budynkach użyteczności publicznej - przypomina Marcin Kunka. - Od początku grudnia br. starogardzcy  policjanci przeprowadzili na terenie całego powiatu ponad 600 interwencji związanych z nieprzestrzeganiem obowiązku zakrywania ust i nosa. O nieprzestrzeganiu przepisów sanitarnych, policjantów informują sami mieszkańcy, którzy w obiektach użyteczności publicznej zauważają osoby niestosujące się do obowiązujących obostrzeń.

Poza tym mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej, sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej. Średnio każdej doby mundurowi mają do skontrolowania około 3 tys. adresów. W wyniku tych kontroli tylko w bieżącym miesiącu funkcjonariusze odnotowali 11 przypadków niestosowania się do obowiązku przebywania w wyznaczonym miejscu przez osobę objętą kwarantanną domową. O wynikach tych kontroli powiadomiony został sanepid.

Policjanci przypominają, że w przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem policjant może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych (art. 116a kw) lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego. Kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł. Za popełnione wykroczenia sąd może nałożyć karę grzywny do 5 tys. zł.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka