Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Umowa na dokumentację Drogi Czerwonej w Gdyni podpisana

W pierwszej połowie 2024 roku gotowa ma być dokumentacja dla Drogi Czerwonej w Gdyni, która port w mieście połączyć ma z siecią dróg – m.in. z trasą S6. W piątek, 28 października Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w tej sprawie umowę opiewającą na odrobinę ponad 8 milionów złotych.
Droga Czerwona

Autor: GDDKiA

– Podpisaliśmy umowę na prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej w Gdyni. Naszym projektantem będą Mosty Katowice, które za sporządzenie dokumentacji otrzymają kwotę 8 001 765 zł. To kolejny krok w kierunku realizacji tej trasy – ogłosiła w piątek, 28 października Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przypominając, że wcześniej Minister Infrastruktury zatwierdził Program Inwestycji oraz podpisane zostało porozumienie o finansowaniu prac przygotowawczych przez Centralny Port Komunikacyjny.

Jak się dowiadujemy, biuro projektowe wykonać ma dokumentację przygotowawczą do budowy nowej drogi krajowej, która podzielona została na trzy odcinki.

Trzy odcinki Drogi Czerwonej w Gdyni

Planowana Droga Czerwona podzielona została na trzy odcinki o długości ok. 9 km.

  • nr 1: węzeł Gdynia Chylonia-węzeł Kwiatkowskiego II,
  • nr 2: węzeł Kwiatkowskiego II-węzeł Ofiar Grudnia ‘70,
  • nr 3: węzeł Ofiar Grudnia ’70-węzeł Terminal Promowy.
Droga Czerwona

Dla pierwszego odcinka wykonawca będzie musiał przygotować koncepcję programową, a dla dwóch pozostałych – studium komunikacyjne. Ponadto będzie zobowiązany do wykonania badań geologicznych pod przyszłą trasę na odcinku nr 1.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czerwone światło dla Drogi Czerwonej. Sejm zablokował przekazane 22 mln złotych na rozpoczęcie prac

Dokumentacja projektów gotowa ma być w ciągu 18 miesięcy od zawarcia umowy, a więc pod koniec kwietnia 2024 roku.

Następnie zostanie ona zweryfikowana i zatwierdzona przez GDDKiA. Ostatnim z obowiązków wykonawcy będzie przygotowanie dokumentacji do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Po jej uzyskaniu GDDKiA będzie gotowa do ogłoszenia przetargu na realizację tej inwestycji w formule „projektuj i buduj”.

Czym będzie Droga Czerwona?

Droga Czerwona zapewni bezpośrednie połączenie Portu Gdynia z siecią dróg krajowych, w tym z trasą ekspresową S6. Nowy dwujezdniowy odcinek poprowadzi od Portu Gdynia do węzła Gdynia Chylonia, w miejscu skrzyżowania ul. Morskiej z obwodnicą Trójmiasta. Istniejąca Trasa Kwiatkowskiego ma ograniczenia nośności i nie zapewnia dobrego połączenia ruchu ciężkiego z portem. Droga Czerwona takich ograniczeń nie będzie miała, poprawi dostępność do portu od strony lądu i zwiększy jego możliwości przeładunkowe oraz rozwojowe.

PRZECZYTAJ TEŻ: Droga Czerwona w Gdyni zostanie wybudowana za cztery lata?

Droga Czerwona powstanie w standardzie wymaganym dla drogowej sieci TEN-T. Przewidziana została jako droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego), a z pozostałą siecią będzie skomunikowana poprzez pięć węzłów drogowych.

GDDKiA przewidziała również realizację infrastruktury dla pieszych i rowerzystów w postaci kładek oraz tuneli.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama