Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Droga Czerwona w Gdyni zostanie wybudowana [nl] za cztery lata?

Porozumienie w sprawie wybudowania nowej drogi łączącej port w Gdyni z obwodnicą Trójmiasta i autostradą A1 podpisali w siedzibie Portu Gdynia wiceministrowie infrastruktury: Marcin Horała, Rafał Weber i Grzegorz Witkowski. Połączenie komunikacyjne, zwane Drogą Czerwoną, ma być gotowe w roku 2026.
Port Gdynia
(Fot. Pixabay)

Port w Gdyni z systemem komunikacyjnym łączy Estakada Kwiatkowskiego. Droga ta jest dziś silnie przeciążona, coraz bardziej zużyta od strony technicznej i potrzebuje, na dobrą sprawę, gruntownej modernizacji. Coraz częściej zdarzają się awarie wymagające pilnych napraw i powodujące poważne utrudnienia w ruchu. Dlatego niezbędne jest wybudowanie nowego połączenia drogowego, nie tylko ze względu na rozwój gdyńskiego portu, ale i rosnący stale ruch mieszkańców miasta. 

Kiedy Droga Czerwona w Gdyni? Podpisano porozumienie

Na konieczność powstania drogi, zwanej Drogą Czerwoną, wskazują od lat władze Gdyni. Jak mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent miasta ds. gospodarczych samorząd niezmiennie apeluje do kolejnych ekip rządzących krajem, w sprawie wybudowania Drogi Czerwonej. Miasto podkreśla, że brak takiego połączenia jest barierą rozwojową dla portu, przynoszącego Skarbowi Państwa wysokie dochody finansowe.

Kilkakrotnie można było odnieść wrażenie, że do podjęcia decyzji o tej inwestycji jest już bardzo blisko, lecz ostatecznie do tego nie dochodziło. Powstanie Drogi Czerwonej zostało wykreślone z Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do roku 2030, nie skorzystano także ze wstępnej koncepcji przebiegu nowego połączenia, przygotowanej w listopadzie 2020 roku staraniem władz miasta i Portu Gdynia.

WIĘCEJ O DRODZE CZERWONEJ PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Budowa Drogi Czerwonej rozpocznie się przed końcem 2026 r.? Prognozy bukmacherów

Podpisanie porozumienia w siedzibie Portu Gdynia może być pierwszym krokiem do pomyślnej realizacji tego coraz bardziej potrzebnego projektu. Droga Czerwona ma zostać sfinansowana z budżetu centralnego, ściślej, ze środków przeznaczonych na powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceministrowie infrastruktury zadeklarowali ogłoszenie już w trakcie najbliższych tygodni przetargu na wykonanie prac studialno-ideowych Drogi Czerwonej.

Koszt wybudowania tego połączenia szacowany jest nawet na 2,7 miliarda złotych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czerwone światło dla Drogi Czerwonej. Sejm zablokował przekazane 22 mln złotych na rozpoczęcie prac


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama