Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Otwarto Dom Nadziei w kartuskim Hospicjum Stacjonarnym

Zespół Opieki Wytchnieniowej „Dom Nadziei” w Kartuzach zainaugurował swoją działalność we wtorek, 15 listopada. To część hospicjum, które będzie pierwszą w powiecie kartuskim placówką stacjonarnej opieki paliatywnej i hospicyjnej. „Dom Nadziei” działa w ramach Kartuskiego Centrum Caritas.
Hospicjum Stacjonarne w Kartuzach

Autor: Marcin Zieliński

W uroczystym otwarciu Domu Nadziei w kartuskim hospicjum, które odbyło się we wtorek, 15 listopada wzięli udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, starosta kartuski Bogdan i Łapa, przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Mieczysław Woźniak i gospodarz miejsca ks. Marek Trybowski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Kartuzach i dyrektor Hospicjum Kartuskiego Centrum Caritas. Dom Nadziei w trybie stacjonarnym rozpocznie działalność od 2023 roku, zaś cały obiekt Hospicjum Stacjonarnego w Kartuzach zostanie otwarty w lipcu 2023 roku.

Otwarto Dom Nadziei w Kartuzach

W kartuskim hospicjum stacjonarnym Dom Nadziei znajdują się:

  • pokoje dla 36 pacjentów,
  • łazienki,
  • pomieszczenia dla pielęgniarek i lekarzy,
  • sala do rehabilitacji
  • oraz kaplica.

Obiekt ma cztery kondygnacje i mieści się przy ul. Leśnej. Budowa trwała cztery lata.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańskie hospicjum potrzebuje 150 tys. złotych na agregat prądotwórczy

Budynek, wykonany z użyciem nowoczesnych technologii, jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Hospicjum jest przeznaczone głównie dla osób po 60. r. ż., chorych na raka, niezdolnych do samodzielnej egzystencji i wymagających wsparcia. Osoby te będą miały zapewnione całodobową i profesjonalną opiekę.

– To bardzo ważny dzień dla mieszkańców powiatu kartuskiego, którzy będą mieli hospicjum stacjonarne – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Opieka hospicyjna jest bardzo potrzebna, tym bardziej, że dotyczy osób starszych, bardzo chorych, dla których komfort fizyczny i psychiczny jest niezwykle istotny. Dlatego na budowę, wyposażenie hospicjum oraz opiekę wytchnieniową przekazaliśmy środki unijne. Dzięki temu będzie m.in. możliwe wsparcie w codziennym funkcjonowaniu osób z chorobami przewlekłymi oraz ich opiekunów i rodzin – podkreślał marszałek województwa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rekordowa zbiórka na rzecz Hospicjum im. Dutkiewicza. Zebrano ponad 205 tys. zł

Chodzi o czasowe zastąpienie rodziny w sprawowaniu opieki nad bliskimi, niesamodzielnymi z powodu choroby lub niepełnosprawności. Dzięki temu rodziny i opiekunowie chorych będą mieć możliwość odpoczynku, zadbania o zdrowie, zajęcia się sprawami zawodowymi, aby uniknąć wykluczenia zawodowego, rozwoju osobistego lub załatwienia spraw, na które zwykle brakuje im czasu.

Hospicjum w Kartuzach – pierwsza w powiecie kartuskim placówka stacjonarnej opieki paliatywnej i hospicyjnej

Hospicjum domowe, prowadzone przez Kartuskie Centrum Caritas, działa od 2011 r. W tym czasie zabiegano o powstanie stacjonarnego obiektu dla nieuleczalnie i terminalnie chorych. To marzenie ziściło się w październiku 2018 r., kiedy rozpoczęła się budowa. Koszt stacjonarnego hospicjum szacowany jest na ok. 24 mln zł, w tym samorząd województwa pomorskiego z funduszy europejskich przekazał prawie 7 mln zł. Z rezerwy budżetu państwa przeznaczono na ten cel milion złotych. Hospicjum powstało też m.in. dzięki wsparciu powiatu kartuskiego oraz gmin: Kartuzy, Chmielno, Przodkowo, Sierakowice, Somonino Stężyca, Sulęczyno i Żukowo, oraz zbiórkom publicznym, m.in. podczas Pól Nadziei, i wpłatom z jednego procenta podatku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Świąteczne puzzle pomocy. Pomóżmy podopiecznym Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci

– To przedsięwzięcie pokazuje, że potrafimy działać wspólnie i zjednoczyć się na rzecz naszych mieszkańców – podkreślił starosta kartuski Bogdan Łapa. – Nie da się nie wspomnieć o roli księdza Marka Trybowskiego, który jest wyjątkowo zdeterminowany na działalność. On nie czeka na „premierę” hospicjum. On już zaczyna działać i już zaangażował nas jako partnera do organizacji opieki wytchnieniowej. Ze wszystkich sił będziemy starali się pomóc, by mieszkańcy wiedzieli, że w trudnych sytuacjach życiowych będą mogli znaleźć tutaj swoje miejsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama