Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Co robić na Pomorzu w sylwestra?

Osoby liczące na tradycyjne koncerty sylwestrowe pod chmurką srogo się zawiodą. Trójmiejskie samorządy z dużym wyprzedzeniem poinformowały o rezygnacji z plenerowych zabaw łączących muzykę na żywo z pokazem fajerwerków. W ich ślady poszło większość pomorskich miast. Spragnieni hucznego przywitania Nowego Roku, mogą wybrać się np. do Pucka, który szykuje imprezę na Starym Rynku.
sylwester

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Gdańsk będzie się bawić, choć zabraknie w tym roku koncertów w Jarze Wilanowskim, molo w Brzeźnie czy na Targu Węglowym - jak bywało w poprzednich latach. Odwołanie tradycyjnych corocznych miejskich imprez sylwestrowych jest skutkiem oszczędności budżetowych.

- Pierwszy raz od lat nie będzie miejskiego sylwestra. Staraliśmy się wybierać takie rzeczy do cięcia, które nie spowodują ograniczenia komfortu życia - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas poświęconej budżetowi grudniowej sesji Rady Miasta Gdańska.

Mimo to, w sylwestrową noc w Gdańsku atrakcji nie zabraknie. Oferują je m.in. instytucje kultury jak Teatr Wybrzeże, Filharmonia Bałtycka czy Opera Bałtycka:

  • Teatr Wybrzeże zaprasza na trzy spektakle: „Czego nie widać” na Scenie Kameralnej (godz. 18), „Inteligentów” na Scenie Malarnia (godz. 19) oraz wyjątkowy pożegnalny pokaz „Tajemniczej Irmy Vep” w podwójnej obsadzie w Starej Aptece (godz. 22). Po każdym spektaklu teatr zaprasza na lampkę wina oraz słodki upominek,
  • Polska Filharmonia Bałtycka proponuje nie tylko melomanom, Koncert Sylwestrowy z Krzesimirem Dębskim. W repertuarze znajdą się utwory muzyki filmowej, m.in. „Ogniem i mieczem”, „Gladiatora” czy „W pustyni i w puszczy”. Osoby uczestniczące w Koncercie Sylwestrowym rozpoczynającym się o godz. 20.30, mogą również dokupić opcję z udziałem w Balu Sylwestrowym,
  • podczas koncertu sylwestrowego w Operze Bałtyckiej będzie można porywające Libiamo z Traviaty Verdiego, energetyczny Mazur ze Strasznego dworu Moniuszki czy pełne uroku utwory z operetek Wesoła wdówka Lehara i Zemsta nietoperza Straussa. Niezapomnianych wrażeń dostarczą wykonawcy: Katarzyna Mackiewicz (sopran) i Andrzej Lampert (tenor) oraz Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej pod kierownictwem muzycznych Yaroslava Shemeta.

W Gdyni sylwester z filmem i przy dobrej muzyce

Z miejskiej imprezy sylwestrowej rezygnuje również Gdynia. Ostatnie takie wydarzenie odbyło się w mieście w 2019 r. Wówczas ze sceny ustawionej na Skwerze Kościuszki gości zabawiali Mrozu, Ania Rusowicz oraz Iza&Latynoscy Brothers. W kolejnych latach impreza nie odbyła się z powodów ograniczeń sanitarnych, natomiast w tym roku na drodze stanęły oszczędności. To nie oznacza, że w Gdyni będzie wiać nudą:

  • Ostatni wieczór mijającego roku można spędzić np. w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tego dnia w repertuarze czekają same przedpremiery. Filmy, które pojawią się w kinach dopiero w przyszłym roku, m.in.: „Bezmiar”, „Niebezpieczni dżentelmeni”, „Maskarada” czy „Pimi z krainy tygrysów”. Bilety w cenie 27 zł można kupić w kasie kina lub na stronie internetowej. Sylwester w kinie rusza od godz. 15.45,
  • w Teatrze Muzycznym tradycyjnie odbędzie się koncert sylwestrowy pod tytułem „Rewia 90 & British”. Tym razem usłyszymy polskie i brytyjskie hity lat 90. Na Dużej Scenie pojawi się jednocześnie 70 artystów. Widowiskowy taniec, wokale oraz oświetlenie i efekty multimedialne zapewnią widzom show na najwyższym poziomie,
  • z kolei Podwórko.art i klub Ucho przy ul. Św. Piotra 2 proponują pożegnać stary rok przy dźwiękach rocka na imprezie przebieranej. To impreza, na której każdy może zostać tym, kim zechce. Np. przebrać się za Rambo, jednego z braci z „Blues Brothers”, Supermana, czarownicę, lorda Vadera albo kowboja. Jakiej muzyki można się spodziewać na Podwórku.art? Zaczynając od popu i rock'n'rolla, przez wszystkie odmiany rocka – po dobry metal.

Sylwester dla najmłodszych

W Sopocie, w sylwestrowe popołudnie zaplanowano pożegnanie 2022 r. dla najmłodszych. Wydarzenie odbędzie się na Skwerze Kuracyjnym przy molo, w związku z czym towarzyszyć mu będzie Sopockie Miasteczko Noworoczne. Zacznie się od przedstawienia pt. „Pchła szachrajka” oraz animacji z Mosaic, a skończy dyskoteką z DJ-em Bartkiem. Od godz. 17 do 22 będzie rozbrzmiewać muzyka grana przez DJ-ów ROSA i Drwala:

  • godz. 12.00 Przedstawienie dla dzieci „Pchła Szachrajka”, Teatr Czwarte Miasto, 
  • godz. 13.30 Animacje dla dzieci z Mosaic,
  • godz. 15.00 Dyskoteka dla dzieci – DJ Bartek,
  • godz. 17.00-22.00 Sopocki chill – DJ ROS i Drwal, live wokal Wiosna, saksofon Irek Wojtczak.

Mieszkańcy i goście powinni pamiętać, że miasteczko będzie czynne popołudniami i wieczorami do 8 stycznia.

W Pucku zabawa na Starym Rynku

Do hucznego przywitania Nowego Roku zachęca Puck. Wieczór sylwestrowy na Starym Rynku rozpocznie się o godz. 18 zabawą dla najmłodszych. W programie znalazły się m.in. animacje i konkursy dla dzieci i młodzieży. Od godz. 22 zabawę poprowadzi DJ Adamus. O północy mieszkańcy goście złożą sobie noworoczne życzenia i będą mogli podziwiać pokaz sztucznych ogni.

Bez fajerwerków w Tczewie

Z organizacji sylwestrowego pokazu fajerwerków rezygnuje Tczew. - Zamiast puszczać z dymem tysiące złotych, wesprzemy czworonogi z tczewskiego schroniska – informuje magistrat. - Podobnie jak w ubiegłym roku, prezydent Tczewa przekaże dla OTOZ Animals w Tczewie ok. 140 kg specjalistycznej karmy - weterynaryjnej i leczniczej, przeznaczonej głównie dla zwierząt starych i schorowanych oraz inne smakołyki dla zwierzaków.

Pamiętajmy o zwierzakach

Zbliżający się 31 grudnia jest dobrą okazją do przypominania także o negatywnych skutkach jakie niesie ze sobą odpalanie fajerwerków oraz apelowania o ograniczenie tego rodzaju zabaw do minimum.

– Jak co roku zwracamy się z prośbą do mieszkańców i turystów, by nie odpalali fajerwerków i petard, szczególnie pod oknami budynków, na podwórkach na terenie osiedli mieszkaniowych czy w tłumie ludzi na ulicy – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. -To może zagrażać bezpieczeństwu nas samych, a także zwierząt, które boją się huku i błysków. Świętujmy nadejście Nowego Roku wesoło, ale rozsądnie.

W sylwestra należy też spodziewać się wzmożonych patroli straży Miejskich oraz policji. W Sopocie, władze zapowiadają dodatkową ochronę mola. Od godz. 22 ze względów bezpieczeństwa, molo zostanie zamknięte od pierwszego zwężenia tuż za bramkami. Miłośnicy spacerów będą mogli korzystać z sopockiej atrakcji od niedzielnego poranka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama