Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czwarta rocznica tragicznego ataku na prezydenta Pawła Adamowicza. Upamiętni ją szereg wydarzeń

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 13 stycznia 2019 roku został zaatakowany nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mimo wysiłków lekarzy, następnego dnia zmarł, wskutek odniesionych obrażeń. W piątek, 13 stycznia tragiczna śmierć prezydenta zostanie po raz kolejny upamiętniona. Wśród przygotowywanych wydarzeń są złożenie kwiatów na płycie upamiętniającej miejsce ataku, ogłoszenie wyników II edycji Nagrody Komitetu Regionów im. prezydenta Pawła Adamowicza oraz prezentacja albumu „Cisza / Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska”.
Paweł Adamowicz, zdjęcie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Atak na prezydenta Pawła Adamowicza był tragicznym wydarzeniem, które odbiło się szerokim echem w całym kraju, także poza granicami Polski. Prezydent Gdańska był wyrazistą osobowością, energicznym samorządowcem, człowiekiem nie wahającym się aktywnie bronić swoich poglądów. Proces sądowy jego zabójcy trwa. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Stefan W. grozi piekłem i mówi, że jest „Bogiem”

– Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. To, jak wygląda dziś Gdańsk, to w dużej mierze jego zasługa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy, na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, zatrzymali się na chwilę i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Czwarta rocznica śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Program wydarzeń

Oto program wydarzeń składających się na obchody czwartej rocznicy śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Piątek, 13 stycznia

  • Ogłoszenie laureata II edycji Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza odbędzie się o godz. 12. w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności. To nagroda przyznawana za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości, ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk.
  • Złożenie kwiatów przy pamiątkowej tablicy, wmurowanej w miejscu, gdzie w 2019 roku doszło do ataku na prezydenta Pawła Adamowicza – między Katownią a Złotą Bramą – nastąpi o godz. 19. Wśród uczestników uroczystości będą, m.in.: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz oraz przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Utwór „The Sound of Silence” na carillonie Ratusza Głównego Miasta wykona miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kto szczuł na Pawła Adamowicza? Oburzenie i pochwały po filmie TVP „Jesteś mechanizmem niszczącym…”

  • Modlitwa międzywyznaniowa i złożenie kwiatów przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza w bazylice Mariackiej odbędą się o godz. 19.30. 

Sobota, 14 stycznia

  • Koncert carillonowy w wykonaniu Moniki Kaźmierczak o godzinie 11. z wieży kościoła św. Katarzyny.
  • Promocja albumu „Cisza/Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska” odbędzie się o godz. 16.30 w Ratuszu Głównego Miasta, w Wielkiej Sali Wety. Album zawiera fotografie prezentowane na wystawie czasowej, zorganizowanej w 2022 roku przez Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów. Znalazły się w nim zdjęcia dokumentujące czas żałoby w Gdańsku po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Udział w spotkaniu zapowiedzieli członkowie rodziny, najbliżsi przyjaciele i współpracownicy Pawła Adamowicza oraz fotoreporterzy i mieszkańcy miasta. Kwartet muzyczny w składzie: Jagoda Wojciechowska – śpiew, Adam Wendt – saksofon, Piotr Lemańczyk – kontrabas, oraz Cezary Paciorek – fortepian Wiszniewskiego/akordeon, wykona m.in. utwory „The Sound of Silence” oraz „Dziwny jest ten świat”. 
  • Msza święta w intencji prezydenta Pawła Adamowicza odprawiona zostanie o godz. 18. w bazylice Mariackiej. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

PRZECZYTAJ TEŻ: Piotr Adamowicz: Chcę procesu publicznego. Bo ta zbrodnia, a faktycznie egzekucja, była publiczna

  • Ponadto przygotowywane są wydarzenia w Europejskim Centrum Solidarności. W sobotę, 14 stycznia o godz. 18. rozmowę pt. „Nadzieja mieszka w naszym mieście”, z ks. Krzysztofem Niedałtowskim, Jackiem Friedrichem, Grzegorzem Szychlińskim i Mają Miro, o czterech odsłonach nadziei poprowadzi Katarzyna Żelazek.

Niedziela, 15 stycznia

  • Koncert carillonowy w wykonaniu Moniki Kaźmierczak o godzinie 12.05. z wieży Ratusza Głównego Miasta.
  • O godz. 18. w ogrodzie zimowym ECS „Wieczór dla przyjaciela” – o znaczeniu nadziei i jej braku dla kondycji psychicznej człowieka opowie prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra, terapeuta i wybitny humanista. Potem siądzie do stołu, aby wymienić poglądy o praktykowaniu nadziei z aktywnymi obywatelami: Sylwią Gregorczyk-Abram, Bożeną Grzywaczewską i Piotrem Jaconiem. Bezpłatne bilety oraz szczegóły obu wydarzeń są dostępne na stronie internetowej ECS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa