Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Danie z ziemniaka, moda z regionu i beka z okolicy. Gospodynie zapraszają na turniej

Ciekawie zapowiada się tegoroczny powiatowy turniej kół gospodyń wiejskich w Jabłowie. Wśród planowanych zadań dla uczestników rywalizacji jest, m.in. scenka kabaretowa – „Fakty, wydarzenia, informacje z okolicy, na wesoło”. Inną kategorią będzie produkt – „Dobre, bo z ziemniaków”. Koła przygotują do oceny produkt lokalny lub tradycyjny.
Danie z ziemniaka, moda z regionu i beka z okolicy. Gospodynie zapraszają na turniej

Autor: Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia

Tegoroczna edycja Powiatowego Turnieju KGW w Jabłowie planowana jest na 15 kwietnia. Czasu więc jest jeszcze trochę, ale organizatorzy już pracują nad zestawem zadań dla uczestników rywalizacji. Co na już jest proponowane do przemyślenia?

Jedną z kategorii byłby produkt – „Dobre, bo z ziemniaków”. Koła miałyby przygotować do oceny produkt lokalny lub tradycyjny.

– Za produkt tradycyjny uznaje się produkt, który został wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego – wyjaśnia Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia. – Ocenie podlegać będzie: smak, estetyka oraz sposób wykonania i podania.

Tradycyjną już konkurencją miałaby być tablica – tym razem jej tematem byłyby „Tradycje zatrzymane w kadrze”. Koła Gospodyń Wiejskich przygotują do oceny tablicę o wymiarach 1000x700 mm (ekspozycja pionowa lub pozioma).

– Tablica oceniana będzie przy stoiskach bez komentarza – wyjaśnia organizator turnieju. – Ocenie będzie podlegać estetyka i sposób przygotowania tablicy, wykorzystanie materiałów źródłowych.

Niezwykłą kreatywnością członkinie kół gospodyń wiejskich będą mogły wykazać się w kolejnej konkurencji – modzie. Motywem przewodnim byłaby sentencja „Czy w tej kreacji będzie mi ciepło?”. Modelka miałaby minutę na zaprezentowani swojej kreacji do własnego lub organizatora podkładu muzycznego. – Ocenie podlegać będzie sposób wykonania stroju, jego estetyka i atrakcyjność wizualna – opisuje organizator. – Pod uwagę wzięte będzie również nawiązanie do tradycji i kultury regionu, kreatywność przygotowania oraz rodzaj materiałów z jakich został wykonany strój, a także sposób zaprezentowania kreacji przez modelkę.

Za każdym razem publiczność zgromadzona na turnieju z niecierpliwością czeka na scenki kabaretowe. Temat do rozważenie na kwietniowy występ to „Fakty, wydarzenia, informacje z okolicy, na wesoło”. Każde koło gospodyń wiejskich będzie miało 3 minuty na całą scenkę, w której może uczestniczyć od 6 do 10 osób z danego KGW. Oceniana będzie kreatywność, oryginalność oraz to, czy przekaz oddaje tytuł scenki.

Będzie także okazja do muzycznych prezentacji. W kategorii – „Piosenka jest dobra na wszystko”. każde koło zaśpiewa jedną piosenkę do własnego podkładu muzycznego. W wykonaniu, podobnie, jak i w scence kabaretowej, uczestniczyć może 6 do 10 osób z danego KGW. Na wykonanie będą dwie minuty.

– Ocenie podlegać będzie aranżacja muzyczno-wokalna oraz inscenizacja utworu na scenie – wyjaśnia organizator rywalizacji. – Mile widziana piosenka z inscenizacją.

Prace nad programem oraz regulaminem uczestnictwa w turnieju cały czas trwają. Warto przypomnieć, że w 2022 roku, główny organizator wydarzenia – Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia obchodziło 15-lecie działalności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama