Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Z okazji 120-lecia Sopotu odbudowano altanę dobrego burmistrza

W Sopocie odbudowano altanę Johannesa Kollatha, znajdującą się na granicy Sopotu z Gdynią. Drewniana altana powstała w 1908 r. przy potoku Swelina, w latach 50. XX wieku została podpalona, a następnie rozebrana. Teraz z okazji 120-lecia Sopotu została odbudowana, wiernie odwzorowując oryginalny wygląd.
(fot. Fotobank.PL | UMS)

Zgodnie z wytycznymi Biura Konserwatora Zabytków, altana posiada drewniany dach pokryty miedzianą blachą, patynowaną na kolor zielony. Jej kolumny zostały wykonane z drewna dębowego z miedzianą obejmą u dołu. Inwestycja została zrealizowana na istniejącym od 2012 roku cokole. W altanie znajduje się okrągła ławka wokół centralnego słupa oraz trzy ławki znajdujące się poniżej altany wzdłuż cokołu. Na środkowej kolumnie został odtworzony napis: „Ku pamięci Johannesa Kollatha od jego przyjaciela Edwarda Herbsta”.

Obiekt, nazywany również Świątynią Dobrego Burmistrza, został wybudowany dla upamiętnienia drugiego burmistrza Sopotu Johannesa Kollatha. Miał pełnić podwójną funkcję – altany rekreacyjnej, miejsca do odpoczynku oraz pomnika upamiętniającego burmistrza Johannesa Kollatha.

Kim był Johannes Kollath? 

Włodarz zmarł nagle na zapalenie płuc w wieku 37 lat jako wciąż urzędujący burmistrz. Kollath ukończył Gimnazjum Królewskie w Bydgoszczy, studiował prawo na uniwersytetach w Monachium i Wrocławiu, uzyskał tytuł doktora nauk prawnych. Zanim trafił nad Bałtyk, przez dziesięć lat był burmistrzem Inowrocławia. W 1901 roku, gdy miasto powstało, pierwszy raz ubiegał się o stanowisko burmistrza, jednak przegrał w konkursie. Cztery lata później ponownie wystartował i tym razem się udało, Kollach został burmistrzem Sopotu. W kurorcie mieszkał aż do śmierci w 1922 r., w willi pod obecnie pod adresem Kościuszki 29. Był fundatorem dzwonów do kościoła Gwiazda Morza oraz inwestorem zniszczonego w trakcie II wojny światowej ekskluzywnego hotelu Werminghoff (dzisiaj jego miejsce zajmuje Alga).

W trakcie swojej kadencji Kollath doprowadził do uzgodnienia budowy wiaduktów kolejowych w ciągu ul. 3 Maja oraz Podjazd, a także realizacji przejścia pieszego pod torami w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino. Zrealizował wiele ambitnych projektów, m.in. budowę gmachu dla gimnazjum przy ul. Armii Krajowej. Ponadto przyczynił się do przebudowy parku Południowego i wzniesienia Łazienek Północnych, utworzenia toru saneczkowego oraz trasy narciarskiej. Kollath zmarł nagle na zapalenie płuc w 1908 r., w wieku zaledwie 37 lat jako urzędujący burmistrz. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Edward Herbst, fundator altany i zarazem przyjaciel zmarłego burmistrza, był łódzkim fabrykantem, znanym ze wspierania finansowego inicjatyw społecznych, m.in. budowy szpitala pediatrycznego w Łodzi czy zakupu drukarni dla „Dziennika Łódzkiego".

Aby zabezpieczyć odbudowany obiekt przed zniszczeniem, elementy drewniane zostały nasączone preparatem chroniącym przed zapaleniem. Dookoła znajdują się kamery miejskiego monitoringu oraz oświetlenie. Inwestycja kosztowała 520 tys. zł. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama