Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bitwa o Tczew rodem z 1807 roku rozgorzeje na starówce

Żywa lekcja historii zazwyczaj kojarzy się z działaniami podejmowanymi przez „zbrojną” załogę zamku w Gniewie. Tym razem jednak to nie Gniew, a Tczew będzie świadkiem historii. W 1807 roku doszło tam do zwycięskiej bitwy o miasto z udziałem Wielkiej Armii Napoleona Bonapartego. Teraz zostanie ona powtórzona. Ponad stu rekonstruktorów w umundurowaniu i uzbrojeniu z epoki w sobotę, 18 lutego stoczy bitwę zakończoną kapitulacją wojsk pruskich.
bitwa o Tczew, 2016

Autor: Józef Ziółkowski

Pierwsza inscenizacja historycznej bitwy o Tczew odbyła się w 2009 roku. Obecnie to już siódma edycja tego wydarzenia. Poprzednia inscenizacja odbyła się w 2018 roku, później tradycję przerwała pandemia.

Bitwa o Tczew już 18 lutego. Ponad 100 rekonstruktorów

Do obejrzenia współczesnej inscenizacji fragmentu historii Tczewa zapraszała Alicja Gajewska, dyrektorka Fabryki Sztuk. 

– To w żadnym wypadku nie jest promocja działań wojennych – zastrzegła już na samym początku Alicja Gajewska. – To wyjątek z naszej historii, o której powinno się pamiętać. Tym bardziej, że bitwa o Tczew w 1807 roku – i to wygrana bitwa – była ważna nie tylko dla samego grodu Sambora. Ta wygrana batalia otwierała wojskom napoleońskim drogę na Gdańsk. W naszym wykonaniu będzie to, po prostu, żywa lekcja historii. Przeniesiemy się do epoki napoleońskiej. 18 lutego będziemy świadkami walk Wielkiej Armii Napoleona Bonapartego. Ponad stu rekonstruktorów z całej Polski, m.in. z: Gdańska, Nysy, Grudziądza, Płocka, Rypina, w umundurowaniu i uzbrojeniu z epoki stoczy bitwę zakończoną kapitulacją wojsk pruskich.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na rekonstrukcję wydarzeń sprzed 80 lat w Trzosowie dotarły tłumy Kociewiaków

Bitwa o Tczew. Program wydarzeń

Dramaturgię rozgrywanych zmagań wojennych podkreślą efekty pirotechniczne. Bitwa będzie miała bardzo dynamiczny charakter, po raz pierwszy można będzie zobaczyć ucieczkę Prusaków.

 • Zasadnicza część inscenizacji odbędzie się przy murach obronnych przy ul. Wąskiej, ale rekonstruktorzy przeniosą się też na ul. Krótką, plac Hallera i fragment ul. Wyszyńskiego.

Bardzo ważne jest, aby widzowie stosowali się do zaleceń służb ochrony, i to przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo. Nawet pozornie „ślepa” amunicja może wyrządzić ogromne szkody, a nawet pozbawić człowieka życia. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Vivat Vasa! Szwedzi zajęli Gniew. Wojenna batalia rodem z 1626 r. - Bitwa Dwóch Wazów

 • Chociaż sama bitwa rozgorzeje o godz. 14.00, to warto wybrać się na Stare Miasto już wcześniej.
 • Przemarsz grup rekonstrukcyjnych zaplanowano na godz. około 12.30.

Wprost z dziedzińca Fabryki Sztuk udadzą się na plac Hallera, gdzie zostanie zorganizowane obozowisko z czasów napoleońskich, odbędą się pokaz musztry i odprawa wojsk. Nie zabraknie grochówki.

Inscenizacja bitwy o Tczew z 2016 roku

– Będzie okazja, aby porozmawiać z głównymi aktorami bitwy o Tczew, dowiedzieć się więcej na temat oręża, jakim się posługują, poznać wiele ciekawostek historycznych – zapewnia Alicja Gajewska. – To są naprawdę pasjonaci historii, którzy rozkochali się w tym okresie napoleońskim. Mają ogromną wiedzę na ten temat. Okazuje się choćby, że w tym czasie nie było butów lewych i prawych. Wszystkie były takie same. Żołnierze nosili zapasowy but, który zakładali, gdy któryś z tych noszonych się rozpadł. Ciekawostką jest to, że były tylko trzy rozmiary obuwia: mały, średni i duży – dodaje dyrektorka Fabryki Sztuk

Alicja Gajewska podkreśliła, że rekonstruktorzy bardzo dbają o wiarygodność historyczną, o każdy szczegół umundurowania. Buty są wykonane ze skóry, podbite skórą, nabite gwoździami.

– Robią to specjalni rzemieślnicy – wyjaśnia Alicja Gajewska. – Zależy im, aby to było najwierniej odwzorowane. Dotychczas zgłosiło się 125 rekonstruktorów z 12 grup rekonstrukcyjnych z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, śląskiego i podlaskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Żywa lekcja historii w Krojantach

 • Na miejsce inscenizacji grupy rekonstruktorskie wyruszą około godz. 13.45. Bitwa zostanie rozegrana na ulicy Wąskiej, pomiędzy ul. Stromą a Krętą. 
 • Narratorem będzie prof. Andrzej Olejko, polski historyk, doktor habilitowany specjalizujący się w historii wojskowości, który przedstawi kontekst historyczny rozegranej bitwy. 
Inscenizacja bitwy o Tczew z 2016 roku

Bitwa o Tczew. Zmiana organizacji ruchu

W związku z organizacją inscenizacji, nastąpią zmiany w ruchu drogowym:

 • czasowe wyłączenie z ruchu pojazdów na placu Hallera,
 • czasowe zamknięcie ul.: Krótkiej, Mickiewicza, Wąskiej, Podgórnej, Garncarskiej, Lipowej i Rybackiej,
 • czasowe wyłączenie z ruchu pojazdów na parkingu przy ul. Ogrodowej,
 • około piętnastominutowe utrudnienia w ruchu pojawią się w godz. 12.30-12.45, w związku z przemarszem trasą:
  • ul. 30 Stycznia z Fabryki Sztuk, placem Marszałka Piłsudskiego, ul. Jarosława Dąbrowskiego, ul. Mickiewicza, placem Hallera.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama