Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

UCK operuje dzieci z wykorzystaniem robota Da Vinci. To pierwsze takie zabiegi w Polsce!

Pierwsze w Polsce operacje u dzieci z wykorzystaniem robota wykonano w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Takie zabiegi są dużo bardziej precyzyjne i o wiele mniej inwazyjne. Niestety, operacje w asyście robota u dzieci nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a ich największą wadą są właśnie koszty.
UCK operuje dzieci z wykorzystaniem robota Da Vinci. To pierwsze takie zabiegi w Polsce!

Autor: UCK Gdańsk

Jak mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK, chirurgia robotyczna pozwala m.in. na dużo bardziej precyzyjny sposób operowania.

- Zastosowanie robota ma sens w operacjach, gdzie niezbędna jest bardzo duża precyzja preparowania lub występuje potrzeba bardzo precyzyjnego i rozległego szycia – mówi ordynator Piotr Czauderna.

Jednak bez wątpienia robot daje dużo więcej korzyści oraz możliwości zarówno dla małych pacjentów, jak i dla samych lekarzy. Dzięki asyście robota zabiegi są mniej inwazyjne, co dla pacjentów oznacza zmniejszenie bólu operacyjnego, szybsze gojenie z powodu mniejszej rany i skrócenie czasu hospitalizacji. Według statystyk, dzieci po operacji wypisywane do domu są już po około 12 godzinach. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań niesie także realne korzyści dla lekarzy.

Pierwsze trzy operacje w UCK z wykorzystaniem robota zostały przeprowadzone przez eksperta z Francji prof. Thomasa Blanca ze Szpitala Dziecięcego Necker w Paryżu. Współdziałali z nim specjaliści z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży prof. Piotr Czauderna, dr hab. Andrzej Gołębiewski, dr Marcin Łosin oraz anestezjolog dr Małgorzata Barwicka i pielęgniarka instrumentariuszka Anna Raczkowska, którzy wcześniej przeszli szkolenie we Francji.

Zastosowanie robota ma sens w operacjach, gdzie niezbędna jest bardzo duża precyzja preparowania lub występuje potrzeba bardzo precyzyjnego i rozległego szycia

dr hab. n. med. Piotr Czauderna / ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK

- Łącznie zoperowano troje małych pacjentów, wśród nich były dwa przypadki onkologiczne – torbiel nadnercza oraz guz w trzonie trzustki, jak i dziecko z wadą układu moczowego w postaci wodonercza wskutek zwężenia połączenia moczowodu z miedniczką nerkową – informuje UCK.

Wadą chirurgii robotycznej są koszty zabiegów, które znacznie przewyższają te wykonywane metodą laparoskopową. Operacje w asyście robota u dzieci nie są również refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Całe nasze przedsięwzięcie udało się m.in. dlatego, że pozyskaliśmy pieniądze od sponsorów. Dzięki nim mogliśmy te pierwsze trzy operacje przeprowadzić – podkreśla ordynator. – Mamy też ograniczenie, co do liczby zabiegów, ponieważ robot nie będzie w UCK na stałe. Będzie wstawiany do konkretnych, wcześniej uzgodnionych i zaplanowanych operacji.

Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego szacują, że takich operacji w gdańskim szpitalu mogłoby być rocznie od 40 do 50.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka