Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk: Parku Kulturowego na razie nie będzie

Dodatkowe fundusze na monitoring, dla policji i Straży Miejskiej, ale – przynajmniej na razie – w Śródmieściu Gdańska nie powstanie Park Kulturowy, którego domagała się część mieszkańców. Prezydent miasta tłumaczy to ochroną działających tam przedsiębiorców. – Z przykrością przyjąłem informację o wstrzymaniu prac nad parkiem kulturowym - komentuje przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście, który deklaruje, że rolą miasta jest również pomoc biznesowi.
Gdańsk Śródmieście
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Park kulturowy narzucał dużo ograniczeń i nowych wydatków dla przedsiębiorców, którzy już i tak są bardzo mocno obciążeni finansowo. Niektórzy do dzisiaj odczuwają skutki finansowe pandemii, a galopująca inflacja, gigantyczne wzrosty cen energii i rosnące koszty pracy są dla naszych gdańskich firm, restauracji, sklepów coraz bardziej kłopotliwe – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. W ostatnim czasie, dużo osób mnie przekonywało do porzucenia prac nad parkiem, na razie zdecydowałam o zawieszeniu przygotowań. Bardzo ważny jest dla mnie głos mieszkańców Śródmieścia i uporządkowanie przestrzeni tej historycznej dzielnicy, a także poprawa jakości życia. Dlatego będziemy szukali dobrego kompromisu dla wszystkich - dodaje.

Jak zaznaczają urzędnicy, od września 2021 prowadzone są konsultacje społeczne na temat utworzenia Parku Kulturowego w Śródmieściu Gdańska. W ramach tych działań odbyły się m.in. debaty, warsztaty i spotkania branżowe. Jesienią ubiegłego roku odbył się II etap konsultacji, w których trakcie uczestnicy mogli zgłaszać swoje uwagi i sugestie zmian do projektu uchwały poprzez formularz dostępny na stronie gdansk.pl. Temat był też omawiany podczas spotkania Piotra Kryszewskiego, zastępcy prezydenta ds. usług komunalnych, z restauratorami. W ramach tego etapu konsultacji odbyło się także spotkanie z mieszkańcami, podczas którego zostały przedstawione główne założenia projektu uchwały.

Czytaj też: Park Kulturowy w Śródmieściu lekarstwem na kluby go-go i nocne hałasy?

Zapowiadaną odpowiedzią magistratu, który podkreśla, że głos mieszkańców Śródmieścia jest „bardzo ważny” mają być dodatkowe nakłady pieniężne na bezpieczeństwo mieszkańców Śródmieścia i innych przebywających tam osób. Przynajmniej na razie, zamiast stwarzać Park Kulturowy, władze miasta zapowiadają sfinansowanie dodatkowych patroli policji, zwiększenie budżetu Straży Miejskiej, a także „modernizacja systemu monitoringu miejskiego oraz rozwój systemu zabezpieczeń na drogach dojazdowych do ścisłego Śródmieścia”. Magistrat przypomina, że do tej pory miejski program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na lata 2022–2024 kosztował z miejskiej kasy powyżej 33 mln zł.

– Wprowadzenie tych rozwiązań wymaga jednak uzgodnień z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – podkreślają urzędnicy.

– Z przykrością przyjąłem informację o wstrzymaniu prac nad parkiem kulturowym. Jest to narzędzie, które pomoże z rozwiązaniem największych bolączek mieszkańców Głównego Miasta. Z tego co rozumiem, Miasto się nie wycofało, lecz jedynie wstrzymało prace nad przygotowaniem i wdrożeniem uchwały – dlatego mam wielką nadzieję, że w przyszłym roku uda się wrócić do tego tematu. Bez wątpienia przedsiębiorcy nie mieli łatwego czasu w ostatnich latach z uwagi na pandemię, a potem inflację – rolą miasta jest też pomóc im. Dalej uważam, że park kulturowy to najlepsze narzędzie na walkę z nielegalnym handlem, naganiaczami z klubów erotycznych oraz hałasem i mam nadzieję, że jak sytuacja ekonomiczna się ustabilizuje, to uda się Miastu stworzyć Park Kulturowy – ocenia Maximilian Kieturakis, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście w Gdańsku.

Zobacz: Niezwykły dar dla Gdańska – bazylika Mariacka zbudowana z 220 tysięcy zapałek


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama