Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Były prezydent Lech Wałęsa przegrał w sądzie z historykiem Sławomirem Cenckiewiczem

Wygrałem z Wałęsą – pochwalił się w mediach społecznościowych historyk Sławomir Cenckiewicz. – Uzasadnienie sędziego Andrzeja Kuryłka z Sądu Okręgowego było jak orka… – napisał. Wyrok w sprawie Wałęsa kontra Cenckiewicz zapadł w piątek, 10 marca. Były prezydent nie komentuje na razie swojej porażki.
Lech Wałęsa

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Były prezydent Lech Wałęsa przegrał w sądzie z historykiem Sławomirem Cenckiewiczem

– Wygrałem w całości! Uzasadnienie sędziego Andrzeja Kuryłka z Sądu Okręgowego było jak orka… Precz z komuną i agenturą! Wolne sądy i wolna Polska! – tak zaczyna swój wpis na Facebooku historyk Sławomir Cenckiewicz.

A potem dodaje, że to był jeden z dwóch najbardziej absurdalnych procesów sądowych, w jakich przyszło mu uczestniczyć.

– Chodzi o pozew Wałęsy w sprawie bezprawnego zacytowania książek:

  • Boyes Roger, Nagi prezydent. Życie polityczne Lecha Wałęsy, Londyn 1995 (s. 435),
  • Zyzak Paweł, Lech Wałęsa. Idea i historia. Biografia polityczna legendarnego przywódcy „Solidarności” do 1988 roku, Kraków 2009 (s. 438),

w których obaj autorzy opisali młodzieńcze lata życia Wałęsy i akcje sztacheciarskie. Zacytowałem, a do tego dodałem dokument SB/MO z 15 XI 1966 r. (sygn. archiwalna bydgoskiego IPN – IPN BY 069/258, t. 18, k. 336) potwierdzający ustalenia Boyesa i Zyzaka. Ja wiem, że dokument wytworzony przez bezpiekę jest (zgodnie z wczorajszą uchwałą sejmową ws Jana Pawła II) z definicji "sfabrykowany", no ale książki Boyesa i Zyzaka bazujące na relacjach także? Sam już nie wiem jak jest... W każdym razie dziś koniec tego procesu, w którym oskarżyciel się ani razu nie pojawił, a sąd okłamywał ciężką chorobą i opowieścią o leżeniu w łóżeczku, podczas gdy przyjmował gości w ECS i brał udział w konferencji… – pisze na FB Cenckiewicz.


Lech Wałęsa kolejny raz przegrywa ze Sławomirem Cenckiewiczem

Lech Wałęsa już raz przegrał z tym historykiem w procesie cywilnym. To było w 2021 roku, ale wówczas to Sławomir Cenckiewicz pozwał byłego prezydenta. Sąd w tamtym wyroku nakazał Lechowi Wałęsie przeproszenie historyka za rozpowszechnianie nieprawdziwych i naruszających jego dobre imię informacji, jakoby Cenckiewicz miał sfałszować teczkę współpracy Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

– Na razie komentarza nie będzie. Czekamy na uzasadnienie wyroku i dopiero wtedy prezydent Lech Wałęsa zdecyduje, co dalej – powiedział nam Marek Kaczmar, dyrektor biura prezydenta Wałęsy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka