Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

100. urodziny obchodzi lubiana mieszkanka Oliwy, malarka Mieczysława Piasecka. Na jej obrazach bzy pachną

100 lat skończyła Mieczysława Piasecka, lubiana mieszkanka Oliwy, znana, nagradzana malarka. Na urodzinowy wieczór zaprasza do Domu Zarazy Stowarzyszenie Stara Oliwa. Spotkanie w niedzielę, 12 marca po kolejnym wieczorze z cyklu „Muzyka dla laika”, który odbędzie się o godz. 17.
Mieczysława Piasecka podczas jednego z wernisaży w Oliwie
Mieczysława Piasecka podczas jednego z wernisaży w Oliwie

Autor: Archiwum prywatne

Piękne urodziny znanej i lubianej mieszkanki Oliwy Mieczysławy Piaseckiej będą świętować oliwianie w niedzielę, 12 marca w Domu Zarazy, siedzibie Stowarzyszenia Stara Oliwa. Jubilatka od lat jest jego członkinią.

100. urodziny oliwskiej malarki Mieczysławy Piaseckiej

Mieczysława Piasecka to znana gdańska malarka. Marzenie o malowaniu zrealizowała dopiero na emeryturze. Pasja z dzieciństwa, o czym nie raz opowiadała, pomogła jej wypełnić pustkę po śmierci ukochanego męża.

Mając ponad 70 lat, rozpoczyna nowe życie, chwyta za pędzle, organizuje pracownię. Wrodzony talent. Zdolności rozwija w Sopockim Studium Rysunku i Malarstwa, potem na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sopocie, gdzie uczestniczy w warsztatach artystycznych. Bierze udział w wielu wystawach, otwiera indywidualne ekspozycje. Prezentuje pejzaże, akty, repliki XVIII-wiecznych mistrzów oraz martwą naturę, zachwycają zwłaszcza „portrety” kwiatów, dzieła wyjątkowe.

Swoje 80. urodziny uczciła wystawą pod tytułem „Kochaj życie”. Zaprezentowała wówczas 80 obrazów! W wywiadach podkreśla, że nigdy nie jest za późno na realizację marzeń.

Jak ważna dla Mieczysławy Piaseckiej była Oliwa, gdzie mieszka ponad pół wieku, pisała w książce poświęconej twórczości artystki Elwira Worzała:

Magiczna dzielnica Gdańska stała się dla malarki miejscem bardzo przyjaznym. Dom, w którym mieszka artystka, został wybudowany w sąsiedztwie serca Oliwy, tj. archikatedry oliwskiej, graniczy z XVIII-wiecznym zespołem pałacowo-parkowym, a także usytuowany jest nieopodal dawnej wielkiej bramy opactwa, Domu Bramnym, zwanym Domem Zarazy.


W Domu Zarazy była przez długi czas galeria obrazów artystki. Lubiła tu przychodzić, spotykać się z ludźmi, mawiała, że ciekawi ją, co bywalcom tego miejsca w duszy gra. Przyjaźniła się z założycielką Domu Zarazy Danutą Rolke-Poczman.

Mieczysława Piasecka nie tylko zdobywała nagrody w konkursach malarskich czy recytatorskich, zdobyła – co szczególnie cenne – serca oliwian, zawsze obdarzała ich serdecznością, życzliwością, posyłała uśmiech. Znali ją wszyscy.

Pamiątkowa księga wernisaży pełna jest zachwytów nad jej malarstwem:

– Miałam wielkie szczęście poznać Pani: wrażliwość, skromność, dobroć, prawość, umiłowanie każdego człowieka, przyrody. To wszystko jest na Pani obrazach. Odnajduję w nich piękno Pani duszy. Bzy intensywnie pachną, jabłka są tak apetyczne... Obraz z „wędkarzem” wprowadza mnie w nastrój spokoju, kojącej ciszy… Proszę malować, aby wciąż dawać wszystkim radość – napisała Teresa Gardziewicz


100. urodziny Mieczysławy Piaseckiej w Domu Zarazy w Gdańsku

W Domu Zarazy z okazji urodzin Mieczysławy Piaseckiej w niedzielę, 12 marca wieczór urodzinowy. Choć stan zdrowia nie pozwala jubilatce przybyć na uroczystość, organizatorzy przekażą jej wszystkie życzenia od przybyłych. Będą mała wystawa obrazów artystki i, oczywiście, urodzinowy tort!

– Dzisiaj urodziny obchodzi wyjątkowa osoba, dystyngowana dama Oliwy, która kocha ludzi i życie, malarka – Mieczysława Piasecka – napisali na FB Domu Zarazy organizatorzy wyjątkowego jubileuszu. – Obrazy Mieczysławy Piaseckiej nagradzano na wielu wystawach. Otrzymała złoty medal od prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przez 50 lat prowadziła z mężem kawiarnię Kon-Tiki. Kto tutaj nie gościł! W książce życzeń wpisały się takie sławy, jak Daniel Olbrychski. Przez jakiś czas kelnerką była Miss Polonia Alicja Bobrowska. Pani Mieczysława Piasecka jest członkiem Stowarzyszenia Stara Oliwa. Brała udział w wielu uroczystościach, projektach i przedsięwzięciach. Życzymy 200 lat, dużo zdrowia i kontynuowania tak pięknej pasji, jaką jest malarstwo.

Jednym z najbardziej znanych, podziwianych obrazów artystki były zachwycające Róże dla Chopina”. Urodzinowe uroczystości odbędą się tuż po kolejnym wieczorze z cyklu „Muzyka dla laika”, którego bohaterem po raz trzeci będzie ulubiony kompozytor jubilatki.

Dom Zarazy, 12 marca, godz. 17. Wstęp wolny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama