Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Jazz Jantar na wiosnę. Bardzo długi muzyczny weekend w „Żaku”

Organizatorzy piszą wprawdzie, że tegoroczna wiosenna odsłona festiwalu Jazz Jantar jest skromniejsza niż w latach ubiegłych, ale siedem koncertów w pięć dni, nowości z ostatnich 12 miesięcy, projekt specjalny i premiery przedstawicieli młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej, to i tak niemało.
Natalia Kordiak Quintet
Natalia Kordiak Quintet

Autor: Grzegorz Masłowski | Materiały prasowe

Festiwal Jazz Jantar na wiosnę. Program

Środa, 15 marca

Środowy wieczór, 15 marca należeć będzie do tria Escalator, które tworzą:

  • doskonale znany polskiej publiczności amerykański saksofonista Ken Vandermark,
  • niemiecki perkusista Klaus Kugel
  • oraz ukraiński basista Mark Tokar.

Ten ostatni od roku walczy w piechocie Sił Zbrojnych Ukrainy, a na przyjazd na Jazz Jantar musiał uzyskać specjalną zgodę. Początek koncertu o godz. 19.

Czwartek, 16 marca

W czwartek o godz. 19 na scenie sali Suwnicowej zamelduje się polsko-norweska formacja PESH. Tworzą ją:

  • Emil Miszk – trąbka,
  • Sondre Moshagen – fortepian,
  • Håkon Huldt-Nystrøm – kontrabas,
  • Patrycja Wybrańczyk – perkusja.

Zespół powstał przed dwoma laty. Na ich repertuar składają się własne kompozycje, odwołujące się do dorobku kultury zarówno norweskiej, jak i polskiej.

Piątek, 17 marca

Kolejnego dnia o godz. 20.00 sztukę kolektywnej improwizacji zaprezentuje Sundial Trio (Grzegorz Tarwid – fortepian, Wojciech Jachna – trabka i kornet, Krzysztof Szmanda – perkusja i instrumenty perkusyjne).


Natalia Kordiak, która wystąpi o godz. 21.30 wraz ze swoim kwintetem (Przemysław Chmiel – saksofony, Mateusz Kołakowski – fortepian, Alan Wykpisz – kontrabas, gitara basowa, Grzegorz Pałka – perkusja), to jedna z najciekawszych polskich wokalistek jazzowych młodego pokolenia. Jej debiutancka płyta „Bajka” została w 2020 roku nominowana do Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Muzyka zespołu opiera się na wokalizie i improwizacji, wykraczając chwilami poza ramy gatunkowe jazzu. W Żaku Natalia Kordiak Quintet zagra materiał z najnowszej płyty „Ytinamuh”.

Sobota, 18 marca

W sobotę, 18 marca, zobaczyny i wysłuchamy tylko trójke muzyków, ale za to jakich! O godz. 20:00 pianista Mateusz Gawęda zaprezentuje solowy program „Overnight Spells”, o którym sam mówi, że: „zawiera mnóstwo abstrakcyjnych treści, które towarzyszą mi głównie w snach oraz wyobraźni, od dzieciństwa aż do dziś. Można powiedzieć, że to wspólny mianownik, który jest ze mną od zawsze. Ta muzyka na pewno różni się od mojej dotychczasowej twórczości. Utwory są krótsze niż bywało zazwyczaj, a niektóre fragmenty ociekają prostotą, jak nigdy dotąd”.


Po nim wystąpi amerykańskie duo Blacks’ Myths, które tworzą:

  • Luke Stewart – gitara basowa, elektronika
  • i Warren G. „Trae” Crudup III – perkusja.

Publiczność Festiwalu Jazz Jantar jako jedna z pierwszych będzie mogła wysłuchać na żywo muzyki z ich niewydanego jeszcze (premiera w czerwcu) krążka „Blacks’ Myths III”.

Niedziela, 19 marca

Bardzo długi muzyczny weekend w niedzielę, 19 marca o godz. 19.00 zakończy Perforto, Jest to duet strunowy na gitarę elektryczną (Łukasz Marciniak) i fortepian (Ola Rzepka), preparujący instrumenty drewnem, metalem, papierem i innymi materiałami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka