Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jacek Karnowski: Jesteśmy gotowi tworzyć pakt sejmowy

Jacek Karnowski zaapelował do opozycji demokratycznej o jedność we współdziałaniu oraz współpracę ze środowiskiem samorządowców z ruchu „Tak! Dla Polski”. – Jesteśmy gotowi tworzyć pakt sejmowy i będziemy domagać się tego od partii opozycyjnych – mówił we wtorek, 4 kwietnia na konferencji z udziałem włodarzy stowarzyszonych w ruchu samorządowym „Tak! Dla Polski”.
konferencja samorządowców, Local Trends, Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski”, Sopot

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Samorządowcy w Sopocie o polityce PiS

Samorządowcy z całej Polski w poniedziałek i wtorek, 3-4 kwietnia uczestniczą w Sopocie w wydarzeniu pt. Local Trends, na którym omawiane są wyzwania, potrzeby oraz problemy wspólnot lokalnych. We wtorek, 4 kwietnia przedstawiciele ruchu „Tak! Dla Polski” zorganizowali konferencję prasową, na której skrytykowali politykę PiS względem samorządów. Mówiono m.in. o odbieraniu środków oraz kompetencji. Poruszono też kwestie zastoju w mieszkalnictwie czy braku środków z KPO.

Burmistrz Mikołowa mówił o budowaniu na ludzkiej krzywdzie linii kolejowej nr 170 pomiędzy Katowicami a Ostrawą, z kolei prezydent Kołobrzegu – o skutkach odebrania samorządom uprawnień do ustalania taryf dla zbiorowego zaopatrywania w wodę i odprowadzania ścieków.

– Miało być lepiej, szybciej i sprawiedliwiej. Czy tak jest? Nie – mówiła Anna Mieczkowska. – Od 2017 r. Wody Polskie nie zdołały zatwierdzić naszych taryf, mimo 5-krotnego złożenia wniosków oraz ustawowych 45 dni na wydanie decyzji. Jakie będą tego konsekwencje? Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że z kranów nie popłynie woda? Już dzisiaj mogę powiedzieć, że przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne znacząco ograniczają inwestycje w całym kraju, co oznacza, m.in., spowolnienie budowy nowych mieszkań. Tak kończy się centralizacja bez pomysłu i bez strategii postępowania.


Głos zabrał też prezydent Lublina. Krzysztof Żuk przypomniał o utracie przez samorządy części dochodów na skutek wprowadzenia tzw. Polskiego Ładu.

– Samorządom trudno sprostać rosnącym wydatkom. Koncentrują się na bieżących sprawach i nie przygotowują strategii inwestycyjnych, a przecież nowy okres programowania w Unii Europejskiej już się rozpoczął.

Jacek Karnowski: Jesteśmy gotowi tworzyć pakt sejmowy

Jacek Karnowski mówił, że oczekuje ze strony samorządowców zjednoczenia sił opozycji demokratycznej, nawet jeśli nie formalnego, w postaci jednej listy wyborczej, to oznaczającego współdziałanie liderów poszczególnych partii, z uwzględnieniem przedstawicieli ruchu samorządowego.

– Mieszkańcy gmin oraz miast coraz częściej zaczepiają nas i mówią, że musimy zmienić oblicze Polski, nie tylko swoich miejscowości. Dlatego bardzo wielu samorządowców jest gotowych wesprzeć wszystkie kluby opozycyjne w walce o demokratyczny Sejm i Senat – mówił prezes ruchu samorządowego oraz prezydent Sopotu.

Jesteśmy gotowi tworzyć pakt sejmowy i będziemy domagać się tego od partii opozycyjnych. Domagamy się jedności. Nie jednej listy, ale jedności współdziałania, również z samorządowcami z ruchu „Tak! Dla Polski”.

Jacek Karnowski / prezes Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” oraz prezydent Sopotu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama