Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szpital Dziecięcy Polanki będzie jak nowy. Ruszyła przebudowa lecznicy

W Szpitalu Dziecięcym Polanki im. M. Płażyńskiego rozpoczęła się największa inwestycja od chwili powstania tej placówki. Wartość prac to prawie 19 mln zł. Dzięki przebudowie Oddział Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc będzie mieć: izolatki, nowe sale chorych, gabinety lekarskie, a także nowoczesną aparaturę medyczną. Prace powinny zakończyć się w listopadzie.

Podpisanie umowy przez marszałków Mieczysława Struka i Wiesława Byczkowskiego odbyło się w obecności członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej.

- Samorząd województwa od lat wpiera pomorskie szpitale, dofinansowujemy budowy obiektów, modernizacje oddziałów i ich wyposażenie - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Podpisaliśmy umowę na prawie 13,6 mln zł z funduszy europejskich, a wcześniej zabezpieczyliśmy ponad 5,2 mln zł z budżetu województwa. Środki te są przeznaczone na przebudowę i wyposażenie alergologii i immunologii w Szpitalu Dziecięcym Polanki im M. Płażyńskiego. Jak dotąd to największa inwestycja, którą realizujemy w szpitalu na Polankach. Jestem przekonany, że po jej zakończeniu mali pacjenci będą mieli bardziej komfortowe warunki diagnostyki i leczenia, a personel pracy - dodaje marszałek.

Po remoncie z placówki będą korzystać dzieci z województwa pomorskiego, głównie z chorobami alergicznymi, immunologicznymi, pneumonologicznymi, w tym z zakażeniami dróg oddechowych (gruźlica) oraz ich opiekunowie.

To niezwykle wyczekiwana inwestycja, która pozwoli na skrócenie czasu realizacji świadczeń opieki zdrowotnej poprzez przeniesienie ciężaru z pełnej hospitalizacji szpitalnej na hospitalizację jednodniową, co znacznie przyspieszy proces leczenia

Małgorzata Paszkowicz / prezes Szpitala Dziecięcego Polanki

- To niezwykle wyczekiwana inwestycja, która pozwoli na skrócenie czasu realizacji świadczeń opieki zdrowotnej poprzez przeniesienie ciężaru z pełnej hospitalizacji szpitalnej na hospitalizację jednodniową, co znacznie przyspieszy proces leczenia – nie kryje zadowolenia Małgorzata Paszkowicz, prezes Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku.

Oddział Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc udziela świadczeń zdrowotnych dla dzieci od chwili powstania placówki. Obecnie mieści się w dwóch budynkach, z których każdy ma ponad 100 lat. Planowany termin zakończenia prac modernizacyjnych to koniec listopada.


W wyniku prowadzonych prac Oddział Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc (OAIiChP) zmieni się nie do poznania. Modernizacja będzie polegać na przebudowie oddziału oraz zakupie nowoczesnego wyposażenia medycznego i niemedycznego. Zakres prac obejmie zmianę układu pomieszczeń. Dzięki temu powstaną m.in. izolatki dla pacjentów, sale chorych, gabinety lekarskie oraz pomieszczenia do przeprowadzania specjalistycznych badań. Budynek zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych m.in. poprzez zamontowanie windy. Powstaną też nowe miejsca parkingowe dla pacjentów. Będzie kupiona nowoczesna aparatura i sprzęt medyczny. Umożliwi to prowadzenie diagnostyki i hospitalizacji dla większej liczby pacjentów na najwyższym światowym poziomie. Oddział zwiększy także obsługę pacjentów w ramach hospitalizacji jednodniowej.

Jak zapewnia rzecznik szpitala - Jarosław Cejrowski, remont nie wpłynie na funkcjonowanie oddziału. W czasie trwania inwestycji usługi będą świadczone w innej lokalizacji, w Pawilonie nr 3.

Szpital Dziecięcy Polanki jest jedyną w województwie pomorskim wielospecjalistyczną placówką o profilu pediatrycznym. W szpitalu diagnozowane i leczone są niemowlęta, dzieci i młodzież do 18. roku życia. Placówka specjalizuje się w chorobach wieku dziecięcego, głównie o podłożu pneumonologicznym, alergologicznym i immunologicznym.

- Nasze województwo jest piąte w kraju pod względem liczby hospitalizowanych pacjentów na oddziałach alergologicznych dla dzieci - informuje Małgorzata Paszkowicz. - Leczeni są zwłaszcza chorzy na astmę, zapalenie skóry, choroby i nosa i zatok, a także zapalanie płuc.

Rocznie placówka udziela świadczeń dla ponad 30 tys. pacjentów.

To nie pierwsza inwestycja w ten bardzo potrzebny mieszkańcom szpital. W latach 2018-2022 samorząd województwa pomorskiego przekazał ponad 7,6 mln zł. Dzięki tej kwocie z Oddziału pediatrycznego wydzielono pododdział leczenia mukowiscydozy. Oddział anestezjologii i intensywnej terapii (OAiIT) został przeniesiony w miejsce Poradni rehabilitacyjnej, która z kolei została przeniesiona w miejsce OAiIT. Dobudowano zewnętrzne wejście do budynku wraz z podjazdem dla wózków. Kupiono, m.in.: respiratory, myjki dezynfektory, analizator tlenku azotu, ergospirometr, spirometry, pulsoksymetry, klimatyzatory, meble oraz utworzono zapasowe źródło wody. Samorząd przekazał też środki na wykonanie dokumentacji projektowej na modernizację Pawilonu nr 4, gdzie znajduje się OAIiChP.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama