Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Globaltica 2023. W Kolibkach, jak na bułgarskim weselu

Kolejni potwierdzeni uczestnicy tegorocznej edycji Festiwalu Kultur Świata Globaltica to: Ivo Papasov & His Wedding Band z Bułgarii, Sahra Halgan z Somalilandu oraz Sahib Pashazade z Azerbejdżanu. Festiwal odbędzie się w Gdyni w dniach 20-22 lipca.
Globaltica 2023. W Kolibkach, jak na bułgarskim weselu

Autor: Fot. materiały prasowe

Ze wspomnianej trójki największym dorobkiem może się pochwalić 71-letni wirtuoz klarnetu Ivo Papasov. To postać legendarna w Bułgarii, ale też i poza jej granicami. Dwie z jego płyt zostały wyprodukowane przez Joe Boyda (producenta m.in. Pink Floyd i R.E.M.). Światowe media, takie jak „The Guardian”, „Downbeat”, czy „New York Times” pisały o nim w samych superlatywach. Zachwycali się nim tacy światowej sławy muzycy jak David Sanborn, Steve Vai, a także nieżyjący już ekscentryk – Frank Zappa.

CZYTAJ TEŻ: 17. Globaltica to był festiwal silnych kobiet i roztańczonych mężczyzn

Urodzony na granicy Bułgarii, Grecji i Turcji, w mieście Kurdzali we wschodnich Rodopach, Papasov gra bułgarską muzykę weselną, którą rozwinął w unikalny, osobisty styl z międzynarodowymi wpływami muzyki tureckiej, greckiej, bałkańskiej i romskiej, a także jazzu, funku i rocka. Przyjmując niekonwencjonalne podejście do tradycji, zrewolucjonizował ją. Jego niezwykła wirtuozeria i biegła znajomość instrumentu szybko zapewniły mu pozycję najbardziej poszukiwanego artysty weselnego w Bułgarii lat 70. Obecnie występuje na najbardziej znanych festiwalach świata. Za swoją twórczość zdobył wiele nagród – m.in. BBC World Music Award czy WOMEX 22 Artist Award przyznawany najbardziej zasłużonym artystom świata. W Kolibkach zagra w piątek, 21 lipca.

Wokalistka i aktywistka kulturalna Sahra Halgan, jest prawdziwą światową ambasadorką Somalilandu – byłego brytyjskiego protektoratu na Półwyspie Somalijskim, a od 1991 roku niepodległego kraju, który po straszliwej wojnie domowej pozostaje wciąż nieuznawany przez społeczność międzynarodową. Wnuczka pieśniarza i poety, jako nastolatka zajęła się muzyką, wbrew lokalnym i rodzinnym konwenansom. Wkrótce zaczęła pracować jako śpiewająca pielęgniarka dla bojowników walczących o wyzwolenie Somalilandu. W 1992 roku przybyła do Lyonu we Francji jako uchodźczyni polityczna. Tam pracowała w kawiarni i występowała z Sahra Halgan Trio – grupą, którą utworzyła wraz z innymi uchodźcami. Obecnie znów mieszka w Somalilandzie. Założyła tam pierwszy w kraju klub muzyczny, który po upadku dyktatury stał się chętnie odwiedzanym miejscem spotkań i aktywnym centrum kultury. Dla wielu w regionie jej wyjątkowy głos z potężnym, charakterystycznym vibrato jest synonimem walki o wolność. Zaśpiewa dla nas w piątek 21 lica, a towarzyszyć jej będą: Aymeric Krol (bębny, instrumenty perkusyjne, wokal), Maël Salètes (gitara elektryczna, wokal) oraz Axel Oliveres (instrumenty klawiszowe, wokal).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Globaltica po raz osiemnasty. Znamy pierwsze nazwiska tegorocznych wykonawców

Sahib Pashazade jest znany jako „Paganini taru”. Jest on absolutnym wirtuozem tej tradycyjnej lutni – instrumentu, którego drewniany korpus wykonany w kształcie ósemki pokryty jest membraną z osierdzia wołu, co nadaje mu charakterystyczny, ostry dźwięk. Sahib urodził się w Baku. Ukończył tam studia w Narodowym Konserwatorium. Od 2001 roku jest członkiem Państwowej Filharmonii Azerbejdżanu. Pracował również jako pedagog. Równolegle z karierą akademicką brał udział w trasach koncertowych na całym świecie oraz występował jako solista w ponad 45 krajach. W koncercie otwarcia Globaltiki, który będzie miał miejsce w czwartek 20 lipca w Centrum Filmowym w Gdyni towarzyszyć mu będzie perkusista Kamran Karimov. Jest on obecnie jedną z kluczowych postaci na współczesnej scenie perkusyjnej Azerbejdżanu. Regularnie akompaniuje wielu uznanym śpiewakom i instrumentalistom, z którymi występował na najważniejszych festiwalach world music i innych międzynarodowych wydarzeniach muzycznych na całym świecie. Z Sahibem gra na nagarze – tradycyjnym bębnie baryłkowym.

Inni artyści, o których wiemy na pewno, że pojawią się w tym roku na Globaltice to: zespół Mokoomba z Zimbambwe, legenda muzyki afroperuwiańskiej Susana Baca oraz nepalskie trio Kanta dAb dAb

Patronem medialnym 18. edycji festiwalu Globaltica jest portal i tygodnik „Zawsze Pomorze”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama