Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gdańsk: Zniszczony mur objętego ochroną konserwatorską tarasu

Po osunięciu się zewnętrznej warstwy z tynkiem, odsłonięte i spękane cegły podmurówki tarasu od strony alei Grunwaldzkiej na długości kilku metrów oraz oderwane, zewnętrzne, betonowe płyty przy schodach od strony skweru Anny Walentynowicz. Takie zniszczenia w gdańskim Wrzeszczu, według służb technicznych, są skutkiem czynników atmosferycznych i nie stwarzają zagrożenia. Naprawa i przebudowa, by uniknąć powtórki podobnej sytuacji nie jest taka łatwa, bo obiekt objęty jest ochroną konserwatorską.
Zniszczony mur tarasu przy al. Grunwaldzkiej 51 w Gdańsku
Zniszczony mur tarasu przy al. Grunwaldzkiej 51 w Gdańsku

Autor: Zawsze Pomorze

Zniszczenia przy charakterystycznym tarasie budynku pod adresem al. Grunwaldzka 51 w Gdańsku, gdzie mieści się obecnie klub Kolonia Artystów, a wcześniej przez bardzo wiele lat funkcjonowała chińska restauracja, pojawiły się najprawdopodobniej w nocy z środy na czwartek - 17/18 maja 2023 roku. Pęknięcia zewnętrznej warstwy płyt od strony chodnika wzdłuż głównej arterii Trójmiasta spowodowały, że na zewnątrz „wyszły” popękane cegły podmurówki podtrzymującej taras. Inne uszkodzenie konstrukcji stanowią oderwane betonowe płyty przy balustradzie od strony skweru Anny Walentynowicz.

Zniszczony mur tarasu przy al. Grunwaldzkiej 51 w Gdańsku
Zniszczony mur tarasu przy al. Grunwaldzkiej 51 w Gdańsku

Teren pod balustradą od strony al. Grunwaldzkiej został wyłączony z użytku za pomocą ostrzegawczej taśmy i w piątek 19 maja 2023 roku, do pracy przystąpili tam pracownicy administrujących działką pod budynkiem na Grunwaldzkiej 51, Gdańskich Nieruchomości.

Jak wyjaśnia Aleksandra Strug, kierownik Biura ds. Komunikacji i rzecznik prasowy tego, będącego jednostką organizacyjną magistratu, zakładu zajmującego się m.in. administrowaniem komunalnymi nieruchomościami przekazanymi przez gminę Gdańsk, do uszkodzeń doszło „w wyniku długotrwałego działania czynników atmosferycznych doszło rozpojenia i uszkodzenia fragmentu betonowego muru”.

Zniszczony mur tarasu przy al. Grunwaldzkiej 51 w Gdańsku
Zniszczony mur tarasu przy al. Grunwaldzkiej 51 w Gdańsku

– Zakres uszkodzeń oraz ich wpływ na możliwość użytkowania tarasu na miejscu oceniony został przez nasze służby techniczne. W wyniku przeprowadzonej wizji potwierdzona została możliwość bezpiecznego użytkowania tarasu. Określony został także zakres niezbędnych prac naprawczych, w tym reprofilacja mozaiki betonowej kostki tarasu przy balustradzie, w celu zmiany kierunku odprowadzania wody opadowej, tak aby w przyszłości zapobiec dalszej degradacji muru – wskazuje Aleksandra Strug.

I dodaje: Z uwagi na ochronę konserwatorską dokumentacja projektowa określająca sposób realizacji oraz użycie niezbędnych materiałów podlegać będzie uzgodnieniom z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Obiekt został zabezpieczony, a teren oznakowany informacją o utrudnieniach w komunikacji na ciągu pieszym. Do czasu uzyskania opinii i możliwości rozpoczęcia prac uszkodzony fragment tarasu pozostanie zabezpieczony, a jego stan będzie na bieżąco monitorowany.

CZYTAJ TEŻ: Salon gier w kiosku tuż przy wejściu do szkoły w Gdańsku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama