Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Elektryczne pociągi już od czerwca na torach PKM-ki

Na zelektryfikowanym odcinku PKM-ki od 12 czerwca pojawią się cztery elektryczne pociągi. Mogłoby ich być znacznie więcej, gdyby nie to, że należąca do PKP PLK linia kolejowa 201, z którą PKM łączy się za lotniskiem, nadal nie doczekała się obiecywanej od 6 lat elektryfikacji.
pociąg hybrydowy PKM

Autor: UMWP Gdańsk

Co dalej z linią kolejową 201?

Zamiast 90 pociągów przyjeżdżających i odjeżdżających każdego dnia z dworca we Wrzeszczu na linię PKM, mogłoby ich być dwa razy tyle. W dodatku, jeżdżących „w takcie”, a każdy z nich zabierający o stu pasażerów więcej niż obecnie oraz dwa razy więcej rowerów.

– Wreszcie moglibyśmy skutecznie rozładować tłok na linii PKM. Byłoby to możliwe, gdyby trakcja niedawno zelektryfikowanej za 89 mln zł linii PKM nie kończyła się w szczerym polu – nie kryje goryczy marszałek Mieczysław Struk.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańsk Firoga. Nowy przystanek PKM

Warto przypomnieć, że wiceminister transportu Andrzej Bittel w 2017 r. – w odpowiedzi na interpelację ówczesnego posła Marcina Horały – zapewniał, że prace modernizacyjne na linii 201 wraz z elektryfikacją zakończą się w 2022 r. Również w 2017 r. spółki PKM i PKP PLK podpisały porozumienie o współpracy, deklarując zakończenie realizacji swoich inwestycji do końca 2023 r. Tymczasem do dziś PKP PLK nawet nie rozpoczęła jeszcze swojej części inwestycji i nie wiadomo, czy i kiedy elektryfikacja linii 201 zostanie zrealizowana.

– Przez zaniedbania rządu, mieszkańcy Żukowa, Kartuz, Kościerzyny i wielu innych pomorskich miejscowości nie zobaczą nie tylko elektrycznego pociągu, ale prawdopodobnie – ze względu na zamknięcia torowe – żadnego. Warto również wspomnieć, że, równolegle do prac na linii 201, miały toczyć się prace na linii kolejowej 203 Tczew-Chojnice – przypomina marszałek Struk.

miejsce połączenia PKM i linii kolejowej 201
Miejsce połączenia PKM i linii kolejowej 201

By przynajmniej częściowo ratować sytuację, samorząd województwa zdecydował się kupić cztery pociągi hybrydowe, które będą w stanie poruszać się po zelektryfikowanej linii PKM, a następnie pojadą dalej po niezelektryfikowanej linii 201. Pociągi te pojawią się na Pomorzu już w 2024 r. To jednak jedynie częściowe rozwiązanie problemu.

Elektryczne pociągi PKM. Rozkład jazdy

Opóźnienia ze strony PKP PLK powodują, że w tym roku na zelektryfikowanej linii PKM pociągi elektryczne pojawią się w ograniczonym zakresie. Od 12 czerwca jeździć będą cztery takie składy:

  • Malbork 5:50 - Gdańsk Wrzeszcz 6:35 - Gdańsk Port Lotniczy 6:56,
  • Gdańsk Port Lotniczy 7:10 - Gdańsk Wrzeszcz 7:31 - Gdańsk Główny 7:36 - Tczew 8:00,
  • Tczew 15:34 - Gdańsk Wrzeszcz 16:03 - Gdańsk Port Lotniczy 16:24,
  • Gdańsk Port Lotniczy 17:05 - Gdańsk Wrzeszcz 17:27 - Tczew 18:00.

Pociągi te kursować będą od poniedziałku do piątku aż do rozpoczęcia wakacji (czyli do 26 czerwca). Przewozy będą realizowane zmodernizowanymi jednostkami EN57.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama