Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Uwaga na burze, ulewy [nl] i grad! Strażacy walczą [nl] z podtopieniami

Tylko w ciągu godziny pomorscy strażacy interweniowali w związku z sześcioma podtopieniami w powiatach bytowskimi i człuchowskim w sobotnie popołudnie, 17 czerwca. Ulewne deszcze i grad w południowo-zachodniej części Pomorza spodziewane są do godziny 20.
Uwaga na burze, ulewy [nl] i grad! Strażacy walczą [nl] z podtopieniami

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Przed „przechodzeniem kilku burz przez jeden punkt w dość krótkim czasie” przestrzegali w powiatach bytowskimi i człuchowskim synoptycy 17 czerwca, szacując, że całkowita suma opadów może w związku z tym wynosić nawet około 50 mm, a więc na metr kwadratowy spaść może nawet 50 litrów wody.

Na skutki tak gwałtownych zjawisk meteorologicznych nie trzeba było długo czekać i pomorscy strażacy tylko w ciągu godziny: od 13.30 naliczyli na wspomnianych obszarach sześć interwencji, które wiązały się z koniecznością odpompowywania wody pochodzącej z opadów.

W powiecie bytowskim w Sominach zalana została piwnica ośrodka wypoczynkowego przy ulicy Uroczej oraz ulica Wczasowa. Wodę usuwać trzeba było tam również z garażu podziemnego w budynku mieszkalnym, z kolei w Miastku – z ulicy Długiej w okolicach hotelu.

Tymczasem w pow. człuchowskim zalane zostały piwnice w miejscowościach Niesiłowo i Wilkowo, co również wymagało zaangażowania strażackich pomp.

We wszystkich powiatach województwa pomorskiego na południe i zachód od Gdańska Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że do godz. 20 w sobotę 17 czerwca: „Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami grad”. Eksperci szacują, prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk na ok. 80 procent.

Natomiast we wspomnianych powiatach człuchowskim i bytowskim, według IMGW, również z prawdopodobieństwem 80 proc. do godz. 20 w sobotę 17 czerwca: „Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm, oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad”.

CZYTAJ TEŻ: Rajd rowerowy przejechał orzez Żuławy dla przypomnienia o kryzysie klimatycznym


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka