Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nocna i świąteczna pomoc lekarska w Klinice Psychiatrii Dorosłych w Gdańsku? Pacjenci oburzeni pomysłem dyrekcji UCK

Od 1 lipca w każdym szpitalu, gdzie jest SOR, powinna działać także nocna i świąteczna pomoc lekarska. Na Pomorzu tego wymogu nie spełniło do tej pory tylko Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Na kilka dni przed „godziną zero” pojawiła się propozycja, by wydzielić na ten cel część Kliniki Psychiatrii Dorosłych. Przeciwko pomysłowi protestują personel i pacjenci kliniki, a szpital odpowiada, że nadal szuka optymalnego rozwiązania.
Klinika Psychiatrii Dorosłych, UCK, Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

NOCh od 1 lipca w każdym szpitalu z SOR-em

Jeszcze w kwietniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przypominał, że szpitale czeka kolejna rewolucja. Aby odciążyć oblegane, także przez lżej chorych, szpitalne oddziały ratunkowe, każda placówka, w której działa SOR, powinna stworzyć punkt nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Za kilka dni, 1 lipca, mija ostateczny termin stworzenia punktów NOCh.

Na Pomorzu działa przy szpitalach trzynaście oddziałów ratunkowych. Przyszpitalnych punktów nocnej i świątecznej opieki chorych, usytuowanych także przy szpitalach powiatowych, jest jeszcze więcej, bo aż trzydzieści.

Tylko jeden, największy na Pomorzu szpital – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku – nie spełnił do tej pory wymogów ministerialnych. Kilka lat temu UCK zwolniono z tego obowiązku, z powodu wysokiego stopnia referencyjności. Dziś wygląda jednak na to, że Ministerstwo Zdrowia nie odpuści i NOCh w UCK powstanie. Pytanie tylko – gdzie?

Nocna i świąteczna pomoc lekarska w Klinice Psychiatrii Dorosłych w Gdańsku? Pacjenci oburzeni

– Przed kilkoma dniami pojawiła się informacja, że chorzy z infekcjami, gorączkami i innymi dolegliwościami mają być przyjmowani w części Kliniki Psychiatrii Dorosłych – mówi pacjent kliniki.

Jesteśmy oburzeni tym pomysłem. Klinika Psychiatrii Dorosłych, ze względu na swoją specyfikę, dysponuje osobnym wejściem. Pacjenci nie mają kontaktu z innymi osobami, korzystającymi z Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. I tak powinno pozostać. Tymczasem, według planów dyrekcji, obie grupy – z Oddziału Dziennego kliniki i z punktu NoCh, będą mijać się na wspólnym korytarzu. To sprzeczne z prawami pacjenta, gwarantującymi m.in. zachowanie intymności i godności oraz zachowanie w tajemnicy informacji związanych z naszymi schorzeniami. Wielu z nas nie chce spotkać w klinice kolegi z pracy lub sąsiada, który w ten sposób dowie się o naszej chorobie.

pacjent Klinikii Psychiatrii Dorosłych UCK

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy od lipca Szpitalne Oddziały Ratunkowe czeka rewolucja?

Dorota Kuzimska, zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. sprzedaży i rozliczeń usług medycznych podkreśla, że obowiązek wprowadzenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nakłada na szpital rozporządzenie ministerstwa zdrowia.

– Żadne wiążące decyzje odnośnie zmian strukturalnych w UCK jeszcze nie zapadły – twierdzi wicedyrektor Dorota Kuzimska.

Aktualnie szukamy optymalnego rozwiązania, które będzie korzystne przede wszystkim dla naszych pacjentów. Rozumiemy ich zaniepokojenie i chcemy zapewnić, że bierzemy pod uwagę wszystkie głosy oraz opinie. Dokładamy również starań, aby nie zaburzyć pracy innych Klinik.

Dorota Kuzimska / zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. sprzedaży i rozliczeń usług medycznych


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama