Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Oscara już ma, teraz czas na Platynowe Lwy. Prestiżowa nagroda gdyńskiego festiwalu dla Allana Starskiego

Scenograf, jak powiedział Tom Hanks, wręczając mi Oscara, to człowiek, który musi stworzyć tło dla aktora występującego w filmie. Od siebie dodam, że to ktoś, kto potrafi stworzyć ułudę świata, w którą widz siedzący w sali kinowej uwierzy – mówi Allan Starski. Został Laureatem Platynowych Lwów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Allan Starski

Autor: Anna Rezulak

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Platynowe Lwy dla Allana Starskiego

Allan Starski to nasz najbardziej ceniony scenograf. Pracował z największymi mistrzami kina, nie tylko polskiego ale też światowego. Budował scenografię dla filmów Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Krzysztofa Kieślowskiego, Petera Webbera czy Stevena Spielberga. Za scenografię do „Listy Schindlera” otrzymał zresztą Oscara. Ale na swoim koncie ma też takie cenne nagrody, jak francuski Cezar czy polskie Orły.

Teraz Allan Starski otrzyma jeszcze Platynowe Lwy, przyznawane na gdyńskim festiwalu filmowym za całokształt twórczości. To nagroda prestiżowa. Do tej pory w Gdyni otrzymali je, między innymi: Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik, Jerzy Gruza, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi i Agnieszka Holland.

PRZECZYTAJ TEŻ: Złote Lwy i Lwiątka, czyli gdyński festiwal filmowy na bogato

Scenograf odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali 48. FPFF w Gdyni.

– Zawsze z dużą przyjemnością oglądałem ceremonię wręczania Platynowych Lwów moim wspaniałym kolegom reżyserom, tym razem cieszę się, że została uhonorowana praca współtwórcy filmu, scenografa powiedział Allan Starski.

Stwierdził też, że wiadomość o przyznaniu Platynowych Lwów przyjął z niekłamaną radością. Była autentycznym, miłym zaskoczeniem.

– Pozwoliła spojrzeć na filmy, w których uczestniczyłem, z szerszej perspektywy. Poczułem dumę, że w moim scenograficznym dorobku znalazły się dzieła nie tylko bogate w obrazie, ale też znaczące dla polskiej i światowej kinematografii – mówił scenograf.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mam nadzieję, ze będzie kilka błysków. Zapowiada się najlepszy festiwal od lat

Przed laty, pytany przez mnie, jak można określić jego zawód, Allan Starski odparł:

Scenograf, jak powiedział Tom Hanks, wręczając mi Oscara, to człowiek, który musi stworzyć tło dla aktora występującego w filmie. Od siebie dodam, że to ktoś, kto potrafi stworzyć ułudę świata, w którą widz siedzący w sali kinowej uwierzy.

Allan Starski / scenograf

– Uwierzy, że to, co ogląda, jest prawdziwe, a nie umowne. To zresztą różni scenografię filmową od teatralnej. W teatrze scenografia może operować symbolami. Flirtować z widzem, że właśnie tak coś sobie wyobrażamy. Ale w filmie jest inaczej. Nawet jeśli to science fiction, oglądający musi wierzyć, że tak będzie wyglądać życie w przyszłości – powiedział Allan Starski.

PRZECZYTAJ TEŻ: 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych uroczyście otwarty

Przyznanie pierwszej nagrody gdyńskiego festiwalu, który odbędzie się tradycyjnie we wrześniu, skomentowała też Joanna Łapińska, nowa dyrektor artystyczna festiwalu.

– Platynowe Lwy trafią do artysty obdarzonego niesamowitą wyobraźnią i wrażliwością. Allan Starski wspaniale czuje materię kina, a jego projekty zawsze wynoszą filmową opowieść na nowy poziom. Poza tym, niezwykle ciekawie opowiada o swojej pracy, o czym przekonają się widzowie tegorocznej edycji festiwalu.

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września 2023 roku.

Allan Starski. Co o nim wiemy?

Allan Starski w ostatnich latach projektował scenografie do filmów: „The Cut” (reż. Fatih Akin) i „Ukryta gra” (reż. Łukasz Kośmicki) z Billem Pullmanem w roli głównej. Jest również autorem scenografii do sztuk scenicznych i telewizyjnych. Do najsłynniejszych jego realizacji należą, nagrodzone na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej, projekty do spektaklu telewizyjnego „Wujaszek Wania” (reż. Aleksander Bardini), a także do „Czarownic z Salem” (reż. Zygmunt Hübner) i „Rozmów z katem” (reż. Andrzej Wajda) dla Teatru Powszechnego w Warszawie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Będzie festiwal, którego nie było. Z cegłą jako nagrodą dla najlepszego filmu

W 2006 roku Allan Starski stworzył oprawę scenograficzną do uroczystości Europejskiej Akademii Filmowej. Od lat prowadzi międzynarodowe warsztaty i master classes dotyczące scenografii filmowej. Ponadto jest autorem cenionej przez studentów i profesjonalistów książki „Scenografia”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama