Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zlot Kociewiaków w Pelplinie. 4. Walne Plachandry Kociewskie już 15 sierpnia

Kociewiacy we wtorek, 15 sierpnia spotkają się w Pelplinie na 4. Walnych Plachandrach, czyli zlotach organizowanych w różnych częściach Kociewia. Podczas wydarzenia odbędzie się wiele atrakcji towarzyszących, w tym występy zespołów folklorystycznych, warsztaty i plenery malarskie. Będzie można również skorzystać z gastronomii, kupić miody, zioła, przetwory oraz wyroby rzemieślnicze.
Ambasador Kociewia, statuetki

Autor: Materiały prasowe

Walne Plachandry Kociewskie tym razem w Pelplinie

Plachandry w gwarze kociewskiej oznaczają „plotki wśród znajomych”. Od tego słowa swoją nazwę wzięły Walne Plachandry Kociewskie, czyli zloty Kociewiaków organizowane w różnych zakątkach regionu. To bardzo ważne dla Kociewiaków święto. Miało krótką przerwę związaną z pandemią, ale, tak jak wiele wydarzeń, również wróciło na swoje tory i bez przeszkód we wtorek, 15 sierpnia w Pelplinie odbędzie się jego czwarta edycja.

– Atrakcji będzie wiele – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Zabrzmią frantówki, gadki, wyce, wykonane w gwarze kociewskiej przez zespoły i solistów. Tego dnia dowiemy się także, kto zasłużył na honorowy tytuł Ambasadora Kociewia i kto został wyróżniony Perełką Kociewia.

PRZECZYTAJ TEŻ: III Walne Plachandry: tłumy Kociewiaków i sympatyków regionu w Grucznie

Dotychczas Walne Plachandry Kociewskie odbyły w:

  • Piasecznie (2018),
  • Wirtach (2019)
  • oraz w Grucznie (2022),

a więc na terenie trzech kociewskich powiatów: tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Plachandry Kociewskie ponownie w powiecie tczewskim – tym razem w Pelplinie

Idea Walnych Plachandrów oraz tytułów Ambasadora Kociewia i Perełki Kociewia narodziła się w Oddziale Kociewskim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Zblewie, i podjęta została przez wielu kociewskich regionalistów.

Organizatorzy tegorocznego spotkania Kociewiaków mają świadomość, że należy promować to, co bliskie i swojskie, aby pokazywać niepowtarzalność małej ojczyzny, jaką jest Kociewie. I niech jeszcze raz zabrzmią słowa poety ks. Janusza St. Pasierba: „Małe ojczyzny wzbogacają ojczyznę wielką i wzbogacają też olbrzymią symfonię świata. Bylibyśmy w nim zagubieni, gdyby nie ten klucz, który zabieramy z domu”.

Bogdan Wiśniewski / pomysłodawca Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza Stanisława Pasierba

Walne Plachandry Kociewskie 2023. Kto otrzyma tytuły Ambasadora Kociewia i Perełki Kociewia?

– Mamy dwie kandydatury do tytułu Perełka Kociewia – mówił nam jeszcze niedawno Tomasz Damaszk z Kasztelani Bytońskiej, pomysłodawca inicjatywy przyznawania honorowego tytułu Ambasador Kociewia. – Do tytułu Ambasadora Kociewia pretenduje natomiast 14 kandydatów, zarówno osoby fizyczne, jak i firmy czy stowarzyszenia.

Wybór był naprawdę trudny. Po oficjalnym otwarciu 4.Walnych Plachandrów zostanie ogłoszony werdykt kapituły. Wręczone będą cztery honorowe tytuły Ambasadora Kociewia i jeden tytuł Perełki Kociewia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Folklor Festiwal w Piasecznie, czyli ludowe muzyczne święto

W latach ubiegłych wyróżnienia te otrzymali m.in.: Wojciech Cejrowski, prof. Maria Pająkowska-Kensik, Stefan Gełdon, a także pelplińskie „Modraki”, „Kobiety Kwiaty Kociewia” z Koteży k. Starogardu Gdańskiego, Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej i wydawnictwo „Bernardinum”.

Walne Plachandry Kociewskie 2023. Wydarzenia towarzyszące

W Pelplinie będzie okazja, aby poznać tradycję, język, folklor, obyczaje i smaki Kociewia. Tego dnia odbywać się będą aż cztery wydarzenia:

  • Dzień św. Bernarda,
  • Święto Miodów,
  • 4. Walne Plachandry Kociewskie – Zlot Kociewiaków i Sympatyków Kociewia
  • oraz odpust Parafii Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP.

Imprezą towarzyszącą 4. Walnym Plachandrom Kociewskim będzie piknik owocowo-warzywny, organizowany przez Pomorską Izbę Rolniczą.

Walne Plachandry Kociewskie 2023. Program

Bazylika katedralna

  • godz. 10.00 Msza św. pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny
  • godz. 15.00 Nieszpory w bazylice katedralnej

Teren przy Kociewskim Centrum Kultury

  • godz. 11.15 Oficjalne otwarcie 4. Walnych Plachandrów Kociewskich – powitanie uczestników, przyznanie tytułów Ambasadorów Kociewia oraz Perełki Kociewia
  • godz. 12.00 Występy zespołów folklorystycznych z Kociewia. Pokaz kulinarny z Mariuszem Gachewiczem i udziałem kół gospodyń wiejskich. Warsztaty pszczelarskie. Pokazy rzemiosł. Konkursy z nagrodami.
  • godz. 16.00-19.00 Potańcówka kociewska z zespołem Byrczybas
  • godz. 17.00 (w przerwie potańcówki) Kabaret po kociewsku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama