Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Tłumy Kociewiaków i sympatyków regionu na Walnych Plachandrach w Pelplinie

Takiego oblężenie, jeśli nie liczyć pielgrzymki Jana Pawła II na Kociewie, Pelplin jeszcze nie przeżył. 4. Walne Plachandry Kociewskie sprawił, że stolica diecezji podwoiła liczbę mieszkańców. Poznaliśmy tegorocznych laureatów tytułu Ambasador i Perełka Kociewia.
Tłumy Kociewiaków i sympatyków regionu na Walnych Plachandrach w Pelplinie

Autor: UMiG Pelplin

Walne Plachandry 2023. Przyznano tytuły Ambasadorów i Perełki

Do Pelplina przyplachandrowali nie tylko Kociewiacy, ale i sympatycy tego regionu niekiedy z bardzo odległych zakątków Polski. Nic tak jak Plachandry nie pozwala w tak przyjemny sposób poznać tradycję, język, folklor, obyczaje i smaki Kocewia. Te ostatnie zdecydowanie podbiły serce i podniebienie wicemarszałka województwa pomorskiego Józefa Sarnowskiego. Przyznał, że jest pod urokiem Kociewia jako regionu pełnego pięknych krajobrazów, lasów i czystych jezior, ale głównie zauroczony jest kuchnią kociewską.

Wróćmy jednak do wyróżnionych zaszczytnymi tytułami. Tradycją już stało się przyznawanie podczas Plachandrów tytułu Ambasadora Kociewia i Perełki Kociewia. Poznajmy tegorocznych laureatów.

Tytuł Ambasadora Kociewia w kategorii małych przedsiębiorstw otrzymało Wydawnictwo Prasowe „Edytor”. Wydawany od 26 lat przez to wydawnictwo i kolportowany zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej „Magazyn Pomorski” jest docierającą do tysięcy odbiorców doskonałą promocją Kociewia.

Tytuł Ambasadora Kociewia w kategorii średnich i dużych przedsiębiorstw otrzymała istniejąca od 30 lat, a od 8 lat odnotowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie grupa kapitałowa DEKPOL – jeden z największych liderów ogólnopolskich w branży budowlano-deweloperskiej oraz w produkcji osprzętu do maszyn budowlanych. Zajmuje się budową, wykończeniem i sprzedażą osiedli mieszkaniowych oraz powierzchni handlowo-usługowych. Jest mecenasem kultury i sportu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kociewska Karawana w podróży po Polsce. Ruchanki z fjutem zaintrygowały śląskie media

Specjalny tytuł Ambasadora Kociewia w kategorii biznesowej otrzymał IGLOTEX – firma kociewska ze 100-procentowym kapitałem polskim założona 40 lat temu przez Małgorzatę i Tadeusza Włodarczyków. Pożar zakładu produkcyjnego w 2019 r. spowodował całkowite zniszczenie parku maszynowego, infrastruktury technicznej i przeważającej części powierzchni biurowej, magazynowej i produkcyjnego. Już w pod koniec roku 2020 IGLOTEX powstał jak przysłowiowy Feniks z popiołów. Dzisiaj to największy regionalny producent i dystrybutor żywności mrożonej w Polsce, eksportujący własne produkty do 50 krajów na czterech kontynentach. Jest też sponsorem wielu lokalnych przedsięwzięć.

Ambasadorem Kociewia w kategorii zespołowej zostało Bractwo Czarnej Wody, które działa w Osiu w powiecie świeckim od 23 lat. Zrealizowało dziesiątki projektów i zadań, m.in. konkursy, szkolenia, imprezy turystyczne i krajoznawcze, wydanie publikacji, których głównym celem jest promocja Kociewia i Borów Tucholskich. Na szczególną uwagę zasługuje działalność wśród młodzieży. Wielokrotnie nagradzane przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tytuł Ambasadora Kociewia w kategorii indywidualnej kapituła przyznała Ryszardowi Karczykowskiemu. Te osoby nie trzeba nikomu przedstawiać. Ryszard Karczykowski jest rodowitym Kociewiakiem, który z dumą podkreśla, że pochodzi z tczewskiej, kolejarskiej rodziny. Po ukończeniu gdańskiej Akademii Muzycznej debiutował na scenie Teatru Muzycznego w Szczecinie. Później śpiewał partie tenora lirycznego na niemal wszystkich znaczących scenach operowych Europy, Azji i obu Ameryk. Ma na swoim koncie nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami. Zajmował się także reżyserią. Był dyrektorem artystycznym Opery Krakowskiej oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Zajmował się także szkoleniem młodych śpiewaków, m.in. jako profesor klasy śpiewu w akademiach muzycznych Warszawy i Krakowa oraz prowadząc kursy mistrzowskie. Profesor Ryszard Karczykowski w ostatnich latach włączył się czynnie w animację życia muzycznego w rodzinnym mieście, przyczyniając się m.in. do organizacji plenerowych koncertów muzyki operowej.

ZOBACZ TAKŻE: Urodzinowe życzenia dla wszystkich Kociewiaków od kapitana m/s Kociewie

W latach ubiegłych wyróżnienia te otrzymali m.in.: Wojciech Cejrowski, prof. Maria Pająkowska-Kensik, Stefan Gełdon, a także m.in. pelplińskie „Modraki”, „Kobiety Kwiaty Kociewia” z Koteży k. Starogardu Gd., Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej i wydawnictwo „Bernardinum”.

A komu przypadł tytuł Perełki Kociewia? Otrzymała go Laura Florentyna Dziąba. Tczewianka, która posiada wiele talentów artystycznych. Obecnie studiuje malarstwo w Toruniu. Pisze i recytuje wiersze. Jej największą miłością jest jednak śpiew. Jako wokalistka dotarła do finału programu telewizyjnego „Mam talent”. Występowała wielu miejscach, także poza granicami Polski, min. w Ambasadzie Polski w Tokio oraz dla Polonii w Nowym Jorku.

Dotychczas Walne Plachandry Kociewskie odbyły w Piasecznie (2018), Wirtach (2019) oraz w Grucznie (2022), a więc na terenie trzech kociewskich powiatów: tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego. W latach 2020-2021 impreza się nie odbyła z powodu pandemii. Teraz wróciła do powiatu tczewskiego. Za rok znowu Plachandry zawędrują do powiatu starogardzkiego.

Idea Walnych Plachandrów oraz tytułów Ambasadora Kociewia i Perełki Kociewia narodziła się w Oddziale Kociewskim Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Zblewie i podjęta została przez wielu kociewskich regionalistów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama