Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Artykuły

Mikołajkowe, zimowe i świąteczne piosenki w Starym Dzierzgoniu

Niewiele jest okazji do posłuchania tradycyjnych polskich kolęd i urokliwych pastorałek, pandemia koronawirusa ograniczyła możliwość organizowania koncertów i przeglądów. Gminne Centrum Kulturalno - Biblioteczne w Starym Dzierzgoniu zaprosiło na V Rejonowy Festiwal Piosenki Mikołajkowo - Zimowo - Świątecznej 2021. W konkursowych szrankach stanęły ostatecznie 22 wokalistki z kilku powiatów.

10.12.2021 16:42
Jeden blok, a w nim sto mieszkań – czyli biedy portret własny

Znasz kogoś, kto żyje w biedzie? Takiej prawdziwej biedzie, gdy zastanawia się, czy kupić dzisiaj chleb, czy wystarczy jeszcze ta jedna kromka z wczoraj. Takiej, w której trzeba postanowić, czy zjeść kolację, czy może zostawić coś na rano? Albo przynajmniej takiej, gdy trzeba się zastanowić, czy kupić masło czy jakiś mix albo trochę lepszą wędlinę. Zapytana o to, co trzecia osoba powie, że nie zna nikogo, kto żyje w biedzie – na jakimkolwiek jej poziomie, że nie ma takich osób wśród rodziny, przyjaciół, ani sąsiadów.

10.12.2021 16:40
Biolożka molekularna z Gdańska wśród 100 najważniejszych kobiet

Dr Karolina Pierzynowska z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego znalazła się na Liście Kobiet Roku 2021, tworzonej przez magazyn „Forbes Women”. To kolejne w tym roku wyróżnienie, jakie otrzymała za swą pracę biolożka molekularna z Uniwersytetu Gdańskiego. Jest też pierwszą Polką, laureatką prestiżowej międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award.

10.12.2021 16:25
Reklama
Największy sukces to ludzie, czyli 100 lat Gryfa

Mijający rok to czas szczególny dla klubu sportowego Gryf w Wejherowie. Tych z identyczną nazwą mamy na Pomorzu co najmniej kilka, ale właśnie ten wejherowski może dziś odczuwać szczególną dumę. Dokładnie 100 latu powołano do życia w Wejherowie klub sportowy, który istnieje do dziś. Zmieniały się czasy, zmieniały się i nazwy klubu, ale fakt, że przetrwał nie będąc nigdy klubem bogatym i tym z pierwszych stron gazet jest ogromnym sukcesem.

10.12.2021 16:12
Sportowy weekend na Pomorzu

Zima i spore pady śniegu skłaniają raczej do szukania imprez sportowych pod dachem. I takie będą w najbliższym czasie dominować, ale nie tylko, bo dla amatorów narciarstwa i snowboardu też coś się znajdzie. No, i jest piłka nożna, czyli dyscyplina sportu, która żyje właściwie cały rok.

10.12.2021 15:58
Swietłana wyskoczyła z 4. piętra bloku w Gdyni. Gwałciciele usłyszeli prawomocne wyroki
Swietłana wyskoczyła z 4. piętra bloku w Gdyni. Gwałciciele usłyszeli prawomocne wyroki

Za zamkniętymi drzwiami sąd wygłosił w piątek, 10 grudnia ustne uzasadnienie prawomocnego wyroku w sprawie wielokrotnie zgwałconej Swietłany, która w 2017 roku, uciekając przed oprawcami, wyskoczyła z 4. piętra gdyńskiego bloku i trafiła do szpitala w ciężkim stanie. Dla Andrzeja S. i Kamila G., którzy dopuścili się haniebnych czynów wobec obywatelki Mołdawii, zwabionej do mieszkania obietnicą pracy, utrzymane zostały, orzeczone przez Sąd Okręgowy w Gdańsku, wyroki odpowiednio 8 i 9 lat więzienia. Jedyna zmiana wynikająca z apelacji, które w sprawie złożyli zarówno obrońcy, jak i oskarżyciel posiłkowy oraz prokurator, dotyczyła szczegółowej charakterystyki dokonanych przestępstw i podwyższenia zadośćuczynienia, jakie oskarżeni mają zapłacić kobiecie.

10.12.2021 15:26
Reklama
Kradli aż wpadli. Czwórka młodych złodziei w rękach policji

Czworo młodych mieszkańców gminy Gardeja zostało zatrzymanych pod zarzutem kradzieży rozmaitych przedmiotów na terenie Kwidzyna. Za te "gościnne występy" staną przed sądem. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

10.12.2021 15:14
policja
Sztumscy policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców

Policyjne działania "Trzeźwość" prowadzone są w piątek na terenie całego powiatu sztumskiego i mają być kontynuowane do końca weekendu. Chodzi o wykrycie uczestników ruchu drogowego znajdujących się pod wpływem alkoholu i uniemożliwienie im kierowania pojazdami.

10.12.2021 14:57
Umarł król, niech żyje król, czyli moje życie z palmą
Umarł król, niech żyje król, czyli moje życie z palmą

Czułem wściekłość, że stało się to tak bez sensu, że mogłem uratować daktylowca, gdyby mi pozwolono o niego zadbać, o co zabiegałem bezskutecznie cały czas - mówi prof. dr Witold Paweł Burkiewicz, scenograf przestrzeni, opiekun tworzonych obecnie kolekcji botanicznych w parku oliwskim.

10.12.2021 14:44
Reklama
Chora miłość może zniszczyć komuś życie

Do premiery dwa dni, a bilety na najbliższe spektakle już wyprzedane! Nie ukrywam, bardzo się z tego cieszę. Bo póki jest widownia w teatrze, póty sens jest robić teatr. Zwłaszcza w tych niepewnych czasach - mówi Krzysztof Babicki, dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni, reżyser spektaklu „Misery”. Premiera – 11 grudnia

10.12.2021 14:34
Reklama