Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Darmowe leki dla seniorów. Które? Sprawdź listę preparatów

Od września 2023 roku seniorzy, którzy skończyli 65 lat nie muszą płacić za 3754 różne leki, stosowane m.in. nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, grzybicy, zakażeniach bakteryjnych i wirusowych. Równocześnie podobną ulgą objęto ok. 2800 lekarstw dla dzieci do 18 roku życia. Pojawiły się jednak kontrowersje związane z możliwością wypisywania recept. Teraz Ministerstwo Zdrowia zapowiada ważne zmiany.
Darmowe leki dla seniorów [LISTA]

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Darmowe leki dla seniorów. Ale nie zawsze

Program „Leki 65+” obwarowany został pewnymi ograniczeniami. Ważne jest nie tylko kryterium wiekowe (ukończenie 65 lat), ale także umieszczenie lekarstwa w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia. Ponadto lekarz musi rozpoznać u pacjenta schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją.

Oznacza to, że pacjent, u którego nie została np. rozpoznana cukrzyca, a jest "jedynie" w stanie przedcukrzycowym, będzie musiał za lek zapłacić.

Jakie leki będą za darmo dla seniorów?

W wykazie umieszczono niespełna 3800 pozycji, co nie jest to jednak równoznaczne z liczbą leków.  Niektóre nazwy leków się powtarzają, gdyż ta sama substancja czynna może występować nawet dziesięć razy pod różną nazwą, postacią i w różnej dawce (substancji czynnych jest 420) i np. znajdujący się na liście antybiotyk może być wydawany w postaci tabletek lub proszku do sporządzania zawiesiny lub ampułek do iniekcji.

>>> PEŁEN WYKAZ LEKÓW ZNAJDZIESZ TUTAJ <<<

Na liście znajdują się  m.in. leki: antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, w nadciśnieniu tętniczym, w chorobach urologicznych, w chorobach układu pokarmowego czy szczepionki.

Po interwencjach ekspertów na początku 2024 r. powiększono listę bezpłatnych leków o  dapagliflozynę  przeznaczoną dla pacjentów z cukrzycą typu 2., obarczonych dodatkowo niewydolnością serca i przewlekłą niewydolnością nerek.

(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne)

Darmowe leki, ale recepta nie od każdego lekarza 

Najwięcej kontrowersji budził zapis, ograniczający możliwość wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorów. Wśród uprawnionych są jedynie lekarze POZ, mający umowę z NFZ oraz lekarze ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarze SOR i oddziałów szpitalnych, ale tylko i wyłącznie po zakończonym leczeniu szpitalnym.

Po spełnieniu dodatkowych warunków prawo to także przysługuje pielęgniarkom podstawowej opieki zdrowotnej uprawnionym do wystawiania recept, z umową z NFZ oraz lekarzom-emerytom, którzy mogą wystawiać recepty tylko dla siebie i najbliższych członków rodziny.

ZOBACZ TEŻ: Coraz drożej w aptekach! Leki drożeją z dnia na dzień. Potwierdzają to farmaceuci

Prawa wystawiania bezpłatnych recept pozbawiono m.in. lekarzy opieki paliatywnej, dyżurujących w  hospicjach i tych, którzy nie zaprzestali wykonywania zawodu, a chcą wystawić receptę dla siebie lub członków swojej rodziny. Seniorzy (i dzieci) korzystający z, gabinetów prywatnych i placówek świadczących odpłatną opiekę zdrowotną również otrzymywali recepty ze 100 proc. odpłatnością.

W sprawie tej apelowali zarówno lekarze, jak i organizacje pacjenckie, interweniował także Rzecznik Praw Pacjenta.

Zmiany, tylko kiedy?

Na początku tygodnia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, poinformował, że w resorcie trwają prace nad rozszerzeniem listy medyków uprawionych do wypisywania bezpłatnych recept dla seniorów oraz najmłodszych pacjentów.

Projekt zmian trafi do publicznych konsultacji w kwietniu lub maju. Może to oznaczać, że już latem prawo wypisywania bezpłatnych recept zostanie rozszerzone.

Obecnie budżet państwa dopłaca do wydawanych za darmo leków ok. 1,9 mld zł rocznie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka