obelisk Banino

(fot. ze zbiorów E. Pryczkowskiego)

W Baninie upamiętnią pomordowanych przez reżim hitlerowski
i stalinowski

Z inicjatywy Eugeniusza Pryczkowskiego, wiceprezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, i działaczy banińskiego oddziału ZKP, w sobotę, 7 maja o godz. 15:00 w centrum Banina odsłonięty i poświęcony zostanie obelisk upamiętniający ofiary wojny. W wydarzeniu udział wezmą żołnierze Marynarki Wojennej RP. Uroczystość poprzedzi msza św. o godz. 14:00 w banińskim kościele w intencji ofiar hitleryzmu i stalinizmu. Odprawi ją ks. Wiesław Mering, biskup włocławski senior.
Dawid
Jaskulski
28.04.2022 / 09:00

Na obelisku – jak informuje Eugeniusz Pryczkowski – została już zamocowana tablica wykonana przez firmę Leona Czerwińskiego. Widnieją na niej napis: „Pamięci pomordowanych przez reżim hitlerowski i stalinowski 1939-1945”, oraz nazwiska 54 zamordowanych mieszkańców Banina, Miszewa, Barniewic i Rębiechowa.

Po zakończeniu części oficjalnej w Sali Kultury w Baninie zaplanowano spotkanie wraz z prezentacją książki „Tu może być twoja śmierć. Wòjnowé wspòmnienia Kaszëbów z Gminë Żukowò” oraz wręczeniem medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze