Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Co czeka pacjentów [nl] w 2023 roku? Subiektywna lista zmian zdrowotnych

Coraz więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z opieki koordynowanej w POZ. Rewolucja czeka nas w systemie rejestracji do lekarza i do sanatorium, oraz w SOR-ach, a rodziny mundurowych mogą być przyjmowane przez lekarzy poza kolejką. Oto nasza subiektywna lista zmian zdrowotnych w 2023 roku.
lekarz

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Zmiany dla pacjentów w 2023 roku

Opieka koordynowana

Zacznijmy od dobrej informacji. Opieka koordynowana pozwala lekarzowi rodzinnemu na zlecanie badań i opracowanie indywidualnego planu leczenia, w konsultacji ze specjalistą. Kiedy jednak jesienią 2022 roku wprowadzano reformę w POZ, pozwalającą chorym na: cukrzycę, serce, choroby płuc, i endokrynologicznie uniknąć czekania w kolejkach do poradni specjalistycznych, niewiele przychodni było zainteresowanych.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Minister zdrowia obiecuje skrócenie kolejek do specjalistów. Lekarze: Nie ma szans

W grudniu sytuacja się zmieniła i od 1 stycznia aż 600 przychodni w całej Polsce, czyli 10 procent, prowadzić ma opiekę koordynowaną.

Na Pomorzu jest jeszcze lepiej. Jak informuje Monika Kierat z gdańskiego oddziału NFZ, do programu zgłosiło się 58 podmiotów na 289 placówek zatrudniających lekarza lub lekarzy POZ. Oznacza to, że w naszym województwie już co piąta przychodnia oferuje pacjentom opiekę koordynowaną. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Byłeś u lekarza? Spodziewaj się telefonu z Narodowego Funduszu Zdrowia

– To zmieni rzeczywistość w POZ – mówi dr Andrzej Zapaśnik, prezes BaltiMed w Gdańsku, twórca programu opieki koordynowanej. – Widać duży entuzjazm, zaangażowanie.

Chęć objęcia pacjentów opieką koordynowaną wyrażają już kolejne pomorskie przychodnie.

Darmowe tzw. testy combo

Pozostając przy przychodniach, mają one od początku stycznia proponować zainfekowanym chorym darmowe testy, tzw. combo, wykrywające COVID-19, grypę i RSV. Podobne testy dostępne są również w szpitalach.

Rejestracja w sieci

W najbliższym roku ministerstwo zdrowia zamierza uporządkować kolejki do poradni specjalistycznych i szpitali, wprowadzając system centralnej e-rejestracji. Pozwoli to uniknąć zapisywania się w wielu placówkach naraz, a pacjenci będą mogli wyszukać placówki, gdzie kolejki są najkrótsze.

  • Wystarczy wejść na Internetowe Konto Pacjenta, wpisać: województwo, miasto, specjalizację (np. ortopedia), nawet nazwisko lekarza, i system będzie nas informować, jeśli zwolni się zajęte miejsce.

PRZECZYTAJ TEŻ: Centrum Zdrowia Psychicznego w Starogardzie Gdańskim działa. Łatwiej o pomoc w kryzysie psychicznym

Reformę przećwiczono w 2022 roku na Mazowszu i w województwie łódzkim, gdzie można było przez Internet zapisywać się do kardiologa i na część badań. Oferta będzie stopniowo rozszerzana.

Formę elektroniczną otrzymają również skierowania do sanatorów.

Odciążone SOR-y?

Rewolucja czeka coraz mniej wydolne SOR-y, gdzie pacjenci na spotkanie z lekarzem czekają nawet kilkanaście godzin. Od tego roku przy każdym szpitalnym oddziale ratunkowym ma działać nocna i świąteczna opieka medyczna. Każdy pacjent, po zgłoszeniu się na SOR, tak jak wcześniej było, zostaje poddany wstępnej segregacji. Wskutek triażu, zostaje mu przypisany jeden z czterech kolorów: od czerwonego (najpilniejszego), przez żółty, zielony i niebieski. Pacjenci z kolorem zielonym i niebieskim będą mogli być przekierowani do NiŚOZ.

Ministerstwo Zdrowia od środy, 4 stycznia zablokowało możliwość wystawiania e-skierowań do szpitalnych oddziałów ratunkowych i szpitalnych izb przyjęć.

PRZECZYTAJ TEŻ: System ochrony zdrowia nie uległ poważniejszym zmianom

– Dostępność takiej funkcjonalności nie miała uzasadnienia medycznego ani systemowego, mając na uwadze, iż udzielenie świadczeń w SOR i Izbach Przyjęć pacjentom znajdującym się w stanach uzasadniających udzielenia takich świadczeń nie wymaga skierowania – czytamy w komunikacie resortu.

Ponadto, zdaniem urzędników, obowiązujące przepisy nie przewidują także żadnych preferencji dla osób ze skierowaniami przy ustalaniu kolejności udzielania świadczeń pacjentom udającym się do SOR oraz na izbę przyjęć.

Onkologia – pacjent z koordynatorem

Z rocznym opóźnieniem, od kwietnia tego roku ruszy Krajowa Sieć Onkologiczna. Odpowiedzią na popandemiczny wzrost zachorowań na raka mają być, m.in.:

  • nadzór nad szpitalami o niższej referencyjności,
  • wyrównanie dostępu do standardów leczenia i wzrost jego jakości.

Każdy pacjent będzie pod opieką koordynatora, który przeprowadzi go przez proces leczenia i zapewni dostęp do kompleksowej terapii najbliżej  miejsca zamieszkania. Na Pomorzu wcześniej już wdrożono pilotaż opieki w ramach sieci onkologicznej. Zostanie on przedłużony do końca marca.

Uprzywilejowane rodziny

Od tego roku do trzynastu grup (m.in.: honorowych dawców krwi, inwalidów wojennych i wojskowych, kombatantów, kobiet w ciąży, działaczy opozycji komunistycznej i represjonowanych przez komunę, osób o znacznej niepełnosprawności, żołnierzy), przyjmowanych bez kolejki do szpitala i lekarza, doszła kolejna. Zgodnie z ustawą o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w placówkach podległych MSWiA oraz MON przysługuje nie tylko funkcjonariuszom służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych, żołnierzom zawodowym oraz żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową, ale także członkom ich rodzin.

 Skok na składki na leczenie?

Zmianą, która, według deklaracji władz, ma być niezauważona przez chorych, jest przesunięcie z resortu zdrowia na NFZ obowiązku finansowania:

  • ratownictwa medycznego,
  • leków dla osób po 75. roku życia
  • i lecznictwa specjalistycznego.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Kociewskim Centrum Zdrowia powstanie ośrodek rehabilitacji

Dodatkowo budżet nie będzie przekazywał do NFZ składek zdrowotnych, m.in. za: żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową, uczniów, studentów i bezrobotnych.

Oznacza to „wyjęcie” z budżetu funduszu (utrzymywanego z naszych, w końcu, składek) 13 mld zł, przeznaczanych do tej pory na leczenie. Zdaniem niektórych ekspertów, odbije się to na dostępności pozostałych świadczeń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze