Dwulatka, która mieszkała z mamą w namiocie w Gdańsku, trafi do pieczy zastępczej

Gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wypracować ma sposób realizacji postanowienia sądu rodzinnego dotyczącego tymczasowego umieszczenia w pieczy zastępczej 2-latki, która trafiła do szpitala, po tym jak w poniedziałek, 21 listopada znaleziono ją z matką w namiocie turystycznym na Zaspie.
Redakcja
Zawsze Pomorze
24.11.2022 / 16:31

O wstrząsającej sytuacji – dwuletniej dziewczynce przebywającej, mimo przeszywającego chłodu, z matką w namiocie turystycznym na zalesionym terenie w okolicach al. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie, poinformowały lokalne Komenda Miejska Policji i Straż Miejska. Interwencja służb pozwoliła ustalić, że w namiocie znajdowały się jeszcze dwie dorosłe osoby, a ubrane w koszulkę z krótkim rękawem dziecko, u którego lekarz stwierdził wychłodzenie i infekcję górnych dróg oddechowych, trafiło do szpitala.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Kobieta z dwuletnią córeczką w namiocie na mrozie w Gdańsku. Dziecko trafiło do szpitala

Gdańska prokuratura w środę, 23 listopada poinformowała o przedstawieniu 24-letniej matce zarzutu narażenia córki – nad którą ciążył obowiązek opieki nad nią – na niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci (artykuł 160 paragrafy 1 i 2 kodeksu karnego). Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności. Wbrew wnioskowi oskarżenia, kobieta, która nie przyznała się do winy, a wobec której toczy się postępowanie karne, nie została aresztowana.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Pięć lat więzienia grozi kobiecie, która przebywała z dzieckiem w namiocie na mrozie

Równolegle do postępowania karnego wszczęta została procedura ograniczenia lub pozbawienia 24-latki praw rodzicielskich nad dzieckiem.

Dwulatka, która mieszkała z matką w namiocie na mrozie, trafi do pieczy zastępczej

Sprawą zajmie się Sąd Rodzinny, który – jak potwierdza prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku – postanowił, że, na czas postępowania w sprawie praw rodzicielskich, dwulatka zostanie umieszczona w pieczy zastępczej.

Jak się dowiedzieliśmy, szczegółowe rozwiązanie dotyczące losów dziewczynki, gdy opuści szpital, przygotować ma Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Hipotetycznie dziecko trafić może do rodziny zastępczej (spokrewnionej lub nie), rodzinnego domu dziecka lub do instytucjonalnej pieczy zastępczej (placówka lub ośrodek).

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze