(Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)

Gdańskie tramwaje przyspieszą do 70 km/h. Dostaną też priorytet
na światłach

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia podniesiona zostanie prędkość maksymalna dla tramwajów kursujących na trasach wzdłuż al. Armii Krajowej i al. Adamowicza. To pierwsze efekty projektu, którego celem jest skracanie przejazdów na poszczególnych liniach.
Karol
Uliczny
21.12.2021 / 14:42

W czerwcu 2021 r. wiceprezydent Piotr Borawski poinformował o powołaniu zespołu, którego celem było skrócenie czasu przejazdu gdańskich tramwajów.

– Zwróciłem się o pomoc i powierzyłem przygotowanie zdecydowanych zmian w tym zakresie dwóm fachowcom: dr inż. Jackowi Szmaglińskiemu z Politechniki Gdańskiej i Michałowi Tuskowi z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku – informował wówczas na swoim profilu zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Zgodnie z przygotowanymi projektami organizacji ruchu, podniesiona została prędkość maksymalna na trasach tramwajowych wzdłuż al. Armii Krajowej i al. Adamowicza.

Gdańskie tramwaje przyspieszą do 70 km/h. Znaki z większą prędkością maksymalną 

Przy torach zamontowano już nowe znaki pozwalające na jazdę z prędkościami 60-70 km/h. Jak informuje urząd miasta, działania te są elementem programu przyspieszania tramwajów, obejmującego nie tylko podnoszenie prędkości maksymalnej, ale także wprowadzanie priorytetu dla tramwajów na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Zmodyfikowane programy sygnalizacji świetlnej jeszcze w tym roku zostaną przekazane do wdrożenia. ZTM planuje, że dzięki tym działaniom na początku stycznia 2022 r. skrócone zostaną rozkładowe czasy jazdy na trasie Ujeścisko-Piecki-Migowo-Siedlce. W przygotowaniu, do realizacji w nadchodzącym roku, są projekty priorytetu dla kolejnych odcinków sieci tramwajowej.

Piotr Borawski
zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu

Skrócenie czasu przejazdów tramwajów jest jednym z działań, które podejmujemy, aby maksymalnie zwiększyć atrakcyjność komunikacji zbiorowej. Zależy nam, aby mieszkańcy wybierali właśnie taki sposób podróżowania po Gdańsku.

– W obliczu zmian klimatycznych, ograniczenie liczby samochodów poruszających się po mieście jest dla nas jednym z istotnych wyzwań. Dlatego tak ważne jest stworzenie warunków, dzięki którym tramwaje i autobusy będą mogły przemieszczać się jeszcze szybciej, a zarazem bezpiecznie i komfortowo – mówi Piotr Borawski.

Szybciej gdańskimi tramwajami na kolejnych trasach pojedziemy od stycznia

W pierwszej kolejności skróci się czas jazdy na odcinku Budapesztańska-Siedlce.

– Czas jazdy rozkładowej zmniejszy się z 9 do 7 minut, co oznacza poprawę o 22 proc. – informuje Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Powyższe zmiany będą możliwe dzięki wprowadzanemu właśnie zwiększeniu dopuszczalnej prędkości, oraz wprowadzeniu nowych programów sygnalizacji. Aby cały system mógł skutecznie zadziałać, konieczne są testy, które pozwolą na zoptymalizowanie całego układu.

W kolejce czekają następne fragmenty sieci tramwajowej – dalszy ciąg linii do Ujeściska (od przystanku Budapesztańska do pętli Ujeścisko) oraz trasa z Łostowic do centrum. Skrócenie czasów jazdy na tych odcinkach umożliwi pełne wykorzystanie możliwości, jakie da budowana obecnie trasa tramwajowa Nowa Warszawska.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze