Google pokaże najbardziej ekologiczną trasę

Teraz, oprócz najszybszej trasy, w aplikacji Mapy Google będziesz mógł wybrać także tę… najbardziej ekologiczną. Gigant wprowadza nową funkcję, która ma pomóc w redukcji emisji dwutlenku węgla oraz zaoszczędzić na paliwie.
Anna
Merchel
9.09.2022 / 07:00

Od środy, 7 września Google wprowadził nową funkcję w ramach swojej aplikacji Mapy Google. W 40 krajach Europy przy planowaniu podróży w aplikacji, można zaznaczyć wybieranie trasy przyjaznej dla środowiska – zoptymalizowanej pod kątem najniższego zużycia paliwa. W ramach tej funkcji można również sprawdzić względną oszczędność paliwa, a także różnicę czasową między trasami (w porównaniu do wyświetlanej najszybszej, o ile przyjazna dla środowiska nie będzie równocześnie tą najszybszą).

Opcję wyszukiwania przez aplikację przyjaznej dla środowiska trasy można wyłączyć w ustawieniach.

- Funkcja wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska już przynosi korzyści. Szacuje się, że od momentu wprowadzenia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, funkcja pomogła zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad pół miliona ton metrycznych, co można przełożyć na usunięcie z dróg 100 tysięcy samochodów. Niedawno wprowadziliśmy tę funkcję również w Niemczech – tłumaczy Rubén Lozano-Aguilera w komunikacie Google.

ZOBACZ TEŻ: Złote Pinezki Google’a przyznane! Trzy miejsca z Pomorza wyróżnione

Jak podaje Google, w ciągu kilku tygodni firma umożliwi również kierowcom, korzystającym z funkcji wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wybranie typu silnika (trasy z najniższym spalaniem różnić się będą w zależności od jego typu): benzyna lub gaz, diesel, napęd hybrydowy czy silnik elektryczny (EV).

Technologia ta działa na postawie danych instytutu National Renewable Energy Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oraz Europejskiej Agencji Środowiska. Przez nie oraz informacje z Map Google o trendach dotyczących jazdy, spółka stworzyła zaawansowane modele systemów uczących się, które uwzględniają najpopularniejsze typy silników w poszczególnych regionach.

Google

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze