Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Co jest prawdziwym obciachem, czyli Janusz na plaży

Już prawie sto tysięcy wyświetleń i wiele pozytywnych recenzji zanotował krótki film zrealizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jego bohaterem jest typowy polski "Janusz" - z wąsem, w skarpetkach do sandałów, jadący z parawanem na plażę. Tylko, czy akurat bohaterem negatywnym?
(fot. screen z filmu WFOŚIGW w Gdańsku)

Pan w średnim wieku, z lekko zarysowanym brzuszkiem pod białą podkoszulką i w narzuconej na wierzch koszuli jedzie na rowerze przez las. Jest uosobieniem polskiego "Janusza" - z wąsami, białymi skarpetkami nałożonymi do sandałów, ze śmiesznym kaskiem na głowie. Nic dziwnego, że wzbudza radosny śmiech trójki młodych ludzi siedzących na oparciu ławki.

Dalej jest równie stereotypowo. Bohater rozkłada parawan na plaży, podkoszulki nie zdejmuje, wyciąga za to z plastikowych siatek kanapki. Sąsiedzi z obrzydzeniem patrzą na resztki twarożku przyklejające się do wąsów.

Akcja zmienia się, gdy nasz bohater po kilku godzinach snu na plaży otwiera oczy. Wokół już nie ma ludzi, za to na piasku wokół leżą plastikowe siatki, butelki i masa innych śmieci pozostawionych przez "kulturalnych" wczasowiczów. Podobnie wygląda otoczenie ławki, na której siedzieli dziewczyna i dwóch chłopaków, podśmiewających się z "Janusza".

Przy słowach niewidocznego komentatora -  "Wydaje ci się, że wiesz, co jest prawdziwym obciachem? Nie rób obciachu. Nie śmieć -  mężczyzna odstawia rower i zabiera się do sprzątania.

Spot trwający zaledwie 45 sekund nakręcono do promowania kampanii ekoTurysta prowadzonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W rolę bohatera "Janusza" wcielił się znany aktor Teatru Muzycznego w Gdyni - Rafał Ostrowski.

CZYTAJ TEŻ: Kontrowersyjny spot o miejscach do parkowania. Jednych zachwyca, innych oburza

Kampanię ekoTurysta zainaugurowano w sobotę 2 lipca na orłowskiej plaży. Jak czytamy na stronie WFOŚiGW, rocznie z gdyńskich plaż wywożonych jest ponad 200 ton odpadów, a na sprzątanie plaż samorząd wydaje prawie milion złotych.

- Pamiętajmy, że z czasem plastikowe przedmioty, pod wpływem promieniowania UV, ścierania o piasek czy działania fal rozkładają się na mniejsze części, na końcu uzyskując mikro rozmiary - mówił Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku. - Są ogromnym zagrożeniem dla środowiska morskiego, a w konsekwencji dla człowieka. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pamiętali o zabieraniu odpadów z plaży i prawidłowej segregacji. Każdego roku tylko z trójmiejskich nadmorskich plaż usuwanych jest kilkaset ton odpadów!

Internauci są zachwyceni walczącym ze stereotypami filmikiem. Pojawiły się już w komentarzach propozycje, by obowiązkowo puszczać go przed seansami w kinach i wezwania do masowego udostępniania go w mediach społecznościowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze