(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Kaczyński wysłał wezwanie przedsądowe do Tuska. Żąda usunięcia wpisu. Lider PO odpowiedział

Wicepremier Jarosław Kaczyński w piśmie przedprocesowym skierowanym do Donalda Tuska żąda usunięcia wpisu lidera PO na Twitterze, dotyczącego wyborów w USA, oraz zamieszczenia przeprosin i wpłaty 10 tysięcy złotych na rzecz uchodźców z Ukrainy. Donald Tusk na konferencji w Korczynie odpowiedział prezesowi PiS.
Ryszarda
Wojciechowska
25.04.2022 / 11:13
Aktualizacja
godz. 19:00

Donald Tusk nie zamierza przepraszać. Wręcz przeciwnie, apeluje do Kaczyńskiego:

– Drogi Jarosławie, nie ukrywaj się tchórzliwie.

Na odpowiedź Donalda Tuska nie trzeba było długo czekać. W poniedziałek, 25 kwietnia podczas konferencji prasowej w Korczynie (woj. podkarpackie) lider PO skomentował żądania Jarosława Kaczyńskiego i straszenie go procesem.

– Nie dam się zastraszyć – powiedział Tusk. – Drogi Jarosławie, ja ciebie od lat namawiam – stań do debaty, nie ukrywaj się tchórzliwie za swoimi służbami, za swoimi ministrami, za swoimi kłamstwami. Wszyscy widzieliśmy, co PiS wyprawiał w czasie ostatnich amerykańskich wyborów. Teraz starają się to jakoś naprawić – skomentował lider PO.

Wcześniej

To wezwanie przedsądowe ma związek z wpisem, jaki lider Platformy Obywatelskiej zamieścił na Twitterze 19 kwietnia. A brzmiał on tak: "Węgry chcą zablokować sankcje energetyczne przeciw Rosji. PiS chce sprzedać część naszego przemysłu naftowego Węgrom. Kaczyński twierdzi, że w USA sfałszowano wybory, a Morawiecki wspiera le Pen i atakuje Unię. Plany pisane obcym alfabetem".

Jak podaje m.in. portal Niezależna, powołując się na Polską Agencję Prasową, takie pismo przedprocesowe do Donalda Tuska wysłali przed weekendem prawnicy, reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego. Domagają się w nim spełnienia kilku warunków pod rygorem skierowania sprawy do sądu.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Jakie to warunki? Otóż lider PO ma w ciągu 24 godzin od chwili otrzymania wezwania zamieścić na swoim twitterowym koncie przeprosiny w takiej formie: „Przepraszam Jarosława Kaczyńskiego za to, że w moim wpisie na portalu Twitter z 19.4.2022 r. fałszywie przypisałem Mu stwierdzenie, że w USA sfałszowano wybory. W rzeczywistości Jarosław Kaczyński takiego poglądu nie reprezentował, a tym samym bezprawnie naruszyłem Jego dobre imię”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk pozywa Tomasza Sakiewicza za szokujące słowa o śmierci Lecha Kaczyńskiego

Dodatkowo Jarosław Kaczyński chce aby ten wpis Donalda Tuska został na trwale usunięty. Lider PiS stawia jeszcze jeden warunek. Żąda od Donalda Tuska wpłaty 10 tysięcy złotych na konto Caritas Polska na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Jak zaznaczono w wezwaniu, niezastosowanie się do tych żądań będzie skutkowało wdrożeniem odpowiednich działań cywilnoprawnych, w celu ochrony uzasadnionych interesów i praw szefa PiS.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze