konwój dla Ukrainy, Gdańsk

(fot. gdansk.pl)

Konwój z pomocą ruszył
z Gdańska na Ukrainę

Z pomocą z Gdańska na Ukrainę wyjechało już w sumie trzynaście tirów, na których znajdowało się 416 palet darów i pomocy humanitarnej. W piątek, 18 marca z siedziby Gdańskich Usług Komunalnych wyruszył kolejny konwój. Załadunek ten wesprze mieszkańców i żołnierzy we Lwowie i w miejscowości Równe.
Karol
Uliczny
18.03.2022 / 16:43

– Niemal codziennie z różnych miejsc w naszym mieście wyjeżdżają tiry z pomocą humanitarną. Dzisiaj do nich dołączają kolejne, pełne najbardziej potrzebnego sprzętu medycznego, ale także podstawowych leków. Dzięki wizycie we Lwowie wiemy jeszcze lepiej, jakie są potrzeby, gdzie nasza pomoc trafia i jak jeszcze lepiej ją organizować – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Zbiórki darów wciąż trwają. Na stronie ukraina.gdanskpomaga.pl na bieżąco aktualizowana jest lista najpotrzebniejszych produktów. Obecnie najbardziej potrzebne są:

  • żywność z długim terminem ważności,
  • środki higieniczne.

Głównym punktem zbiórki w Gdańsku jest Polsat Plus Arena Gdańsk. Działa tam także punkt, gdzie bez płacenia Ukrainki i Ukraińcy mogą poszukać dla siebie odzieży i kosmetyków – z tej możliwości do dzisiaj skorzystało już ponad 3 tys. osób.

Dramatyczna sytuacja w Ukrainie

Atak Rosji na Ukrainę trwa już czwarty tydzień. O trudnej sytuacji mieszkańców okupowanego kraju, ale także o wdzięczności za pomoc potrzebującym mówi konsul generalny Ukrainy w Gdańsku.

Oleksandr Plodystyi
konsul generalny Ukrainy w Gdańsku

Ukraina bardzo potrzebuje pomocy i ta pomoc, wysyłana m.in. z Gdańska, jedzie ratować życie. W tirach są między innymi opatrunki dla ukraińskich żołnierzy, którzy bronią swojego kraju i cywilnych mieszkańców przed rosyjskim okupantem. Sytuacja jest dramatyczna. Dramat przechodzą też uchodźcy, którzy opuścili swój kraj, żeby ratować swoje rodziny i dzieci. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają i wspierają te osoby. Ta pomoc potrzebna jest nieustannie.

18 marca z siedziby Gdańskich Usług Komunalnych wyruszyła kolejna pomoc dla Ukraińców. W transporcie znalazły się m.in. środki medyczne – przekazała je firma Affordable Medicines Europe. Konwój czterech tirów, na których znalazło się 128 palet, jedzie do Lwowa i miejscowości Równe.

konwój dla Ukrainy, Gdańsk

(fot. gdansk.pl)

– Dzięki współpracy ludzi dobrej woli możliwe jest przekazanie środków pomocowych, które będą ratować życie – mówi Bartosz Piotrusiewicz, prezes spółki Gdańskie Usługi Komunalne. – Mamy nadzieję, że różnego rodzaju materiały, od prostych chusteczek higienicznych po skomplikowane urządzenia, jak torby do resuscytacji, pomogą tym, którzy dzisiaj są w potrzebie. Żołnierzom, którzy walczą o swój kraj, i tysiącom wewnętrznych uchodźców, którzy dzisiaj walczą na froncie lub uciekają przed rosyjskimi bombami.

Od kilku dni w Gdańsku obywatele Ukrainy mogą uzyskiwać także numery PESEL. Dotychczas z tych usług skorzystało 6451 osób:

  • w tym 454 mają już nadany PESEL,
  • a reszta zainteresowanych ma wypełnione wnioski i jest umówiona na wizytę.

Wnioski można składać w dwóch punktach:

  • Gdańskim Centrum Świadczeń przy ul. Kartuskiej 32/34,
  • w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze