Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Kto tu rządzi? Czyli co uczniowie mogą wiedzieć o demokracji

Kto tu rządzi? Dlaczego właśnie on? Co to jest demokracja? W udzieleniu odpowiedzi na te pytania może pomóc konkurs na scenariusz zajęć dla uczniów na motywach książki „Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka”. Organizują go Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku i Wydawnictwo Literatura.
nauczyciel, klasa

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs adresowany jest do nauczycieli szkół podstawowych z województwa pomorskiego. Zadaniem uczestników jest stworzenie scenariusza zajęć edukacyjnych dla klas 5-8, tematycznie związanego z książką Grażyny Bąkiewicz „Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka”.

– Kto tu rządzi? Dlaczego on? I czy to jest fair? Wbrew pozorom codziennie się nad tym zastanawiasz – właśnie to próbuje uzmysłowić czytelnikom Grażyna Bąkiewicz. – Dyskutujesz o tym z kolegami, kłócisz się z rodzicami (to znaczy – ustalasz! ustalasz zasady), co jest sprawiedliwe i dobre dla ciebie i dla nich. Tak właśnie powstaje sprawiedliwość społeczna. Każdy ma prawo głosu – tak działa demokracja. Moja i twoja – codzienna demokracja.


I tak, jak istotna jest demokracja w domu, tak samo ważna jest w państwie – to przesłanie książki „Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka”.

– Dla sprawiedliwego funkcjonowania państwa ważne jest, żeby jego obywatele wiedzieli – i rozumieli – co się w nim dzieje. A gdy zrozumie się, że demokratyczna władza oznacza dobro większości, można coś zmieniać.

Stąd pomysł na konkurs dla nauczycieli pracujących z uczniami szkół podstawowych.

– Celem konkursu jest promowanie postaw obywatelskich oraz wartości demokratycznych wśród młodego pokolenia, i przygotowanie młodych mieszkańców województwa pomorskiego do życia w społeczeństwie obywatelskim – mówi Małgorzata Kłos, dyrektor Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej. – Zadaniem konkursu jest także promocja czytelnictwa wśród uczniów przy wykorzystaniu twórczości Grażyny Bąkiewicz, autorki literatury dla dzieci i młodzieży.

„Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka”. Dlaczego właśnie książka Grażyny Bąkiewicz?

– To zaproszenie do podjęcia próby praktykowania demokracji, poczucia i zrozumienia jej. To nienudna gra w demokrację – zachęca do przeczytania książki dr Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w kadencji 2008-2018. – Wybory, rząd, kampanie społeczne, solidarność, równość, uczciwość, wolność wyboru, tolerancja, sprawiedliwość, kultura polityczna, reformy, poglądy polityczne, dyktatura, bunt, demokracja... Ile tu ważnych słów! Nie spadają one jednak na głowę młodego czytelnika jak grad informacji. Nie odbijają się od niego i nie rozpuszczają po zetknięciu z ziemią. Autorzy i wydawca publikacji wymyślili wspaniały sposób, by dotrzeć z pozornie niełatwym przekazem wprost do serca i umysłu czytelnika. Bo jeśli rozmawiać o demokracji z młodymi ludźmi, to tylko tak: przystępnie, nie przynudzając, z humorem, zrozumiałym dla nich językiem, obrazowo, używając konkretnych, odnoszących się do współczesnego życia przykładów.

Konkurs na scenariusz zajęć o demokracji. Na czym polega?

Nauczyciele, w oparciu o książkę Grażyny Bąkiewicz „Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka”, przygotują scenariusze poświęconych demokracji zajęć dla klas 5-8 szkoły podstawowej.

Nadesłane scenariusze oceni powołana przez organizatorów komisja konkursowa, która wyłoni 3 laureatów. Otrzymają oni nagrody rzeczowe, ufundowane przez Wydawnictwo Literatura. Wyniki zostaną ogłoszone 15 maja.


Uroczystość rozdania nagród przewidziana jest na ostatni tydzień maja i będzie połączona ze spotkaniem z autorką książki „Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka”.

Najciekawsze scenariusze zostaną udostępnione bezpłatnie na stronach internetowych organizatorów konkursu i będą mogły zostać wykorzystane przez nauczycieli do prowadzenia zajęć. Konkurs swoim zasięgiem obejmuje województwo pomorskie.

Książka Grażyny Bąkiewicz „Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka” jest dostępna w zbiorach PBP. Scenariusz wraz z załącznikami należy przesłać do 7 kwietnia 2023 r. na adres: Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku, al. J. Hallera 14, 80-401 Gdańsk (decyduje data stempla pocztowego).

Szczegółowe informacje na temat konkursu TUTAJ.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka