Jarmark Wdzydzki

W najbliższy weekend 16-17 lipca 2022 roku odbędzie się już 47. edycja Jarmarku Wdzydzkiego (fot. Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich)

Twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy, artyści
i regionalne specjały na jarmarku we wdzydzkim skansenie

Jarmark Wdzydzki to największa na Kaszubach impreza folklorystyczna. Od 1973 roku odbywa się na terenie najstarszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu – Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. W najbliższy weekend 16-17 lipca 2022 roku odbędzie się już 47. jego edycja.
Bogdana
Wachowska
13.07.2022 / 09:00

Zgodnie z tradycją, jarmark odbywa się zawsze w trzecią sobotę i niedzielę lipca. Co roku w wydarzeniu bierze udział kilkanaście tysięcy osób – mieszkańcy Pomorza oraz turyści. Na jarmarku spotykają się twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści, aby pokazać swój warsztat pracy, umiejętności i wyroby. Jak zawsze, korzystają z muzealnych wnętrz jako tła do ekspozycji, z gotowych warsztatów, ich wyposażenia i narzędzi do prezentacji oraz pracy. W czasie imprezy wszelkie urządzenia domowe, gospodarskie i przemysłowe odgrywać będą małe i duże zadania.

Jarmark Wdzydzki już w weekend 16-17 lipca. Czekają regionalne specjały i rękodzieło

Wyjątkowo też w atmosferze tego święta smakują specjały licznych regionalnych kuchni (na całym 22-hektarowym obszarze muzeum ulokowane będą stoiska gastronomiczne ze specjałami regionalnymi z Kaszub oraz różnych zakątków Polski, a nawet z Europy).

Dodatkowo rodzinne gry i zabawy ludowe oraz konkursy z nagrodami gwarantują wszystkim dobrą zabawę, miły nastrój i niezapomniane wrażenia.

Wydarzeniu towarzyszą liczne występy artystyczne. W tym roku zagrają i zaśpiewają: Michalove, Kanka Franka, Niwa Modrego Lnu, Psiotrowe Dziywuchy, Dunajowi, Zespół Pieśni i Tańca Krëbane, Valery Filipow oraz Kapela Kaszuby. O dobry humor zadba Kabaret Kuńda, a w XVII-wiecznym kościele zabrzmi muzyka dawna w wykonaniu duetu Kameralna Harmonia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Poczuj wiejski klimat Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich

Na miłośników sportowych emocji i ruchu na świeżym powietrzu czekać będzie jedyny w swoim rodzaju turniej tradycyjnej kaszubskiej gry w „bùczkę” o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna, prowadzony przez Kaszëbskô Liga Bùczczi. Na jarmarkowym terenie wyznaczona będzie również strefa „Pomorskie dla Zdrowia” z szeroką ofertą bezpłatnych badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich.

Przypomnijmy, że w 2006 roku – za 32. Jarmark Wdzydzki – Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny otrzymało II nagrodę w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2005 w kategorii „Programy edukacyjne, oświatowo-wychowawcze i promocyjne”.

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdydzach Kiszewskich. Przydatne informacje

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny czynne jest w godz. 10:00-18:00. Na jego teren można wprowadzać psy. 30 minut przed zamknięciem muzeum kasa nie sprzedaje biletów. 

Bilety wstępu

  • 17 zł normalny
  • 12 zł ulgowy
  • 7 zł specjalny
  • Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdydzach Kiszewskich. Historia

Początki muzeum we Wdzydzach sięgają 1906 roku. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami wówczas pierwszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII-wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza Michała Hinca. Tam zgromadzili typowe dla tego czasu sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

Naukowa działalność i społeczne pasje założycieli muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Bilety na Oblężenia Malborka już w sprzedaży

Obecnie już ponad 100-letnie muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń, zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich świadczy o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze