(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Co pojawi się na maturze? Uczniowie przewidują

4 maja rozpoczną się matury. Matematyka, język polski i język angielski to trzy najbardziej podstawowe egzaminy, do których przystąpią uczniowie z całej Polski. Jak co roku, dni przed maturą przepełnione są napięciem i oczekiwaniem na to, jak będzie ona wyglądał. Wśród tegorocznych maturzystów nie brakuje również przewidywań tego, co może pojawić się w arkuszach egzaminacyjnych. Czego spodziewają się oni w tym roku?
Arkadiusz
Kosiński
1.05.2022 / 06:00

Matura 2022. Co z “Panem Tadeuszem”?

Tematy maturalne z języka polskiego spędzają sen z powiek wielu maturzystom. Przewidywania dotyczące matury z języka polskiego w głównej mierze skupiają się na tym, jaki będzie tegoroczny temat rozprawki i do której lektury z gwiazdką trzeba będzie się odnieść. W zeszłym roku w wypracowaniu pojawiła się “Lalka”.

Swoistym wieszczem maturalnym na przestrzeni lat stała się pani Izabela, nauczycielka dyplomowana oraz egzaminatorka, która prowadzi znany i lubiany przez maturzystów kanał “Wiedza z wami”. Porusza na nim tematy związane z egzaminem maturalnym z języka polskiego. 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego, jak dowiadujemy się z odcinka “Przewidywania na maturę z polskiego 2022”, egzaminatorka stawia w tym roku na “Pana Tadeusza”. Większość zapytanych przez nas maturzystów, przewiduje zarówno III część “Dziadów”, jak i “Pana Tadeusza”. Czy maturzyści się z nią zgadzają?

- Wszyscy mówią, że “Dziady”, więc myślę, że “Dziady” - mówi Wiktoria.

- Na polskim w rozprawce spodziewam się “Pana Tadeusza” lub “Dziadów” i motywu związanego z patriotyzmem albo poświęceniem, a czytanie ze zrozumieniem to dla mnie czysta loteria - dopowiada Zuzia.

- “Dziady” albo “Pan Tadeusz”, jednak mam nadzieję i liczę na “Dziady”. Większość osób zresztą je prognozuje - mówi Tomek

“Lepiej, żeby była analityczna” 

Egzamin z języka angielskiego zazwyczaj nie wzbudza w maturzystach większych emocji. 5 maja o godzinie 9 rozpocznie się jednak matura z matematyki. Zadania w arkuszu z tego przedmiotu można przewidzieć, ale i w tym wypadku maturzyści mają swoje typy i nadzieje. W zeszłym roku w ostatnim, najwyżej punktowanym zadaniu pojawiła się geometria analityczna.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na maturze będzie łatwiej niż zapowiadano

- Co do matematyki to wydaje mi się, że nie będzie zaskoczeń, w zadaniach otwartych jakaś nierówność, dowód z wyrazami ciągu arytmetycznego lub geometrycznego, nie zdziwi mnie też dowód geometryczny na trójkącie. Stawiam też na ostatnie zadanie  z geometrii analitycznej i wyznaczaniem wierzchołków figury.

- Myślę, że w ostatnim zadaniu za 5 punktów będzie geometria analityczna, albo ciągi, ale lepiej żeby była analityczna. 

Niezależnie od tego czy typy maturzystów sprawdzą się czy nie, życzymy im powodzenia na egzaminie. 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze