Ryszard Jaśniewicz i Roy Einar Dreng

Ryszard Jaśniewicz i Roy Einar Dreng

Lekcja aktorstwa. Dzień Teatru w Domu Zarazy
w Oliwie

Międzynarodowy Dzień Teatru na scenie im. Ryszarda Jaśniewicza w Domu Zarazy w Gdańsku. W sobotę, 25 marca odbędzie się tam premiera spektaklu „Lekcja aktorstwa”.
Redakcja
Zawsze Pomorze
24.03.2023 / 11:03

„Lekcja aktorstwa” w Domu Zarazy w Gdańsku na Międzynarodowy Dzień Teatru

Lekcja aktorstwa”, czyli  teatr w  teatrze. Jesteśmy świadkami próby generalnej przed premierą.

Osoby dramatu:

  • Polski Aktor – Ryszard Jaśniewicz,
  • Norweski Muzyk – Roy Einar Dreng,
  • Narrator – Krzysztof Janczukowicz.

Ryszard Jaśniewicz: Ostatnie słowa, które wypowiedział na tej scenie we wrześniu 2021 roku podczas gdańskiej premiery monodramu „Budowniczy”, to: „Jestem Teatrem!”. Cały był teatrem. Mówił: „Scena to życie. Żyję, bo gram”. Grał do końca. Nie dawał się czasowi. Swój osiemnasty monodram zagrał na miesiąc przed śmiercią. Był na scenie 60 lat. Zagrał blisko 200 ról.

Roy Einar Dreng: Z krwi i kości Norweg. Muzyk, poeta. Gitarzysta, wokalista, kompozytor. Jego wiersze i muzyka narodziły się pod stalowym niebem Skandynawii, jest w nich nostalgia, ale i pogoda, dystans do świata, ale i żarliwość. Artystyczna wrażliwość Roya ma swoje korzenie w norweskiej przyrodzie i norweskiej muzyce ludowej. To jego dusza.

Krzysztof Janczukowicz: Recytator. Postać między Scenami.

Roy Einar Dreng, Krzysztof Janczukowicz i Ryszard Jaśniewicz

Roy Einar Dreng, Krzysztof Janczukowicz i Ryszard Jaśniewicz

Ryszard Jaśniewicz i Roy Einar Dreng wystąpili razem na scenie tylko raz. W 2016 roku w Sopocie. Muzyk śpiewał piosenki Boba Dylana, aktor czytał teksty barda po polsku. Dzieliła ich bariera językowa, ale przecież byli poetami! Tamtego wieczora, słowami wiersza polski aktor zaprosił norweskiego muzyka na swoją ukochaną scenę w Oliwie, by dać mu lekcję aktorstwa.

Los chciał, że spotkanie stało się możliwe dopiero teraz, choć przecież powrót zmarłego w 2021 roku Ryszarda Jaśniewicza na oliwską scenę jest niemożliwy. A jednak! Jego wierna publiczność, bywalcy tego oliwskiego teatru wiedzą, że, mimo iż aktor odszedł z tego świata, duch jego ze sceny zejść nie zamierza…


W Międzynarodowy Dzień Teatru w sobotę,  25 marca o godz. 18. na scenie im. Ryszarda Jaśniewicza w oliwskim Domu Zarazy artyści spotkają się po latach. Widzowie będą świadkami dialogu pokoleń, kultur i cudu teatru, który dzieje się poza czasem, który trwa, mimo śmierci. Jak pamięć.

Poprowadzi ich przez tę próbę generalną między światami, między Scenami, Krzysztof Janczukowicz. Co tu się wydarzy? Jaki będzie finał tego spotkania? Muzykowi towarzyszyć będą:

  • Asbjørn P. Olsen (kontrabas, gitara basowa),
  • i Ronnie Gerrard (mandolina, skrzypce).

25 marca, godz. 18., scena im. Ryszarda Jaśniewicza w oliwskim Domu Zarazy, ul. Stary Rynek Oliwski 15 w Gdańsku. Wstęp wolny.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze