Zdjęcie ilustracyjne (fot. Canva) 

Mieszkańcy Sopotu zdecydowali. W ramach Budżetu Obywatelskiego postawią na zdrowie

Mieszkańcy Sopotu zadecydowali, na co wydadzą „swoje” pieniądze. Zakup ambulansu dla pogotowia, ławki przy wydmach, hotele dla dzikich zapylaczy, kurtyny wodne na osiedlu Mickiewicza i osiedlu Przylesie czy też zadaszony parking rowerowy na sto rowerów przy SP nr 9 – m.in. te pomysły i projekty będą realizowane w ramach kolejnego, sopockiego Budżetu Obywatelskiego.
Olek
Knitter
30.09.2022 / 11:22

Czy urzędnicy wpadliby sami kiedykolwiek na wymienione powyżej pomysły lub czy znalazłyby się środki na ich realizację, gdyby nie było Budżetu Obywatelskiego? Zostawmy to pytanie jako retoryczne. Jednak dzięki Budżetowi Obywatelskiemu i kreatywności oraz pomysłowości samych mieszkańców w Sopocie uda się zrealizować zadania, których w innym przypadku pewnie nigdy nie udałoby się wcielić w życie.
Mieszkańcy, a głosowało blisko 5000 sopocian (15 proc. uprawnionych), najpierw zgłaszali, a potem sami wybierali pomysły zarówno ogólnomiejskie, jak i te bardziej lokalne, które będą realizowane w poszczególnych dzielnicach.
Z projektów ogólnomiejskich najwięcej, bo aż 1906 głosów oddano na zakup ambulansu dla Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Aktualnie stacja ta posiada cztery karetki systemowe i jedną rezerwową. Najstarsza ma sześć lat i jest już znacznie wyeksploatowana oraz posiada przestarzałe wyposażenie. Jako że pogotowie od kilku lat nie mogło pozyskać środków na zakup oraz wymianę sprzętu od wojewody pomorskiego, dlatego mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i z Budżetu Obywatelskiego na ten cel trafi 800 tys. zł.
Drugie realizowane zadanie również związane jest z ratowaniem zdrowia i życia, a mianowicie za 300 tys. zł zakupiony zostanie zestaw do ratowania i poszukiwań ludzi w płytkich wodach przybrzeżnych. Dokładniej chodzi tu o zakup ratowniczego skutera wodnego z platformą oraz uruchomienie programu dronowego z zastosowaniem kamery termowizyjnej wraz z niezbędnymi szkoleniami. Ten sprzęt jest potrzebny, gdyż obecnie w służbie ratowników sopockiego WOPR jest tylko jeden sprawny skuter i to w dodatku 17-letni. Na ten cel oddano ponad 1700 głosów.
 

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Trzecie zadanie, które będzie realizowane „w całym Sopocie”, to wsparcie psychologiczne dla uczniów sopockich szkół. W ramach projektu powstanie samorządowy punkt opieki psychologicznej, który będzie współpracował z placówkami edukacyjnymi. Na to zadanie będzie przeznaczone 400 tys. zł.
Natomiast z pomysłów bardziej lokalnych, które realizowane będą w poszczególnych dzielnicach, to w Sopocie Dolnym powstaną ławki przy wydmach (100 tys. zł) oraz wykonany zostanie remont ul. Jakuba Goyki (projekt realizowany będzie w zakresie dokumentacji technicznej do 380 tys. zł). W Sopocie Wyścigi wyremontowane lub przebudowane zostaną schody terenowe (balustrady i schody) przy ul. Polnej i ul. Jana z Kolna (30 tys. zł), w czterech lokalizacjach powstaną hotele dla dzikich zapylaczy (33 tys. zł) oraz zostaną zakupione urządzenia treningowe przy stawie Reja (17 tys. zł). Ponadto zrealizowane zostaną dokumentacje techniczne dla odkrycia potoku Karlikowskiego przy ul. Jana Kazimierza i stworzenie zielonego skweru (300 tys. zł) i oczka wodnego przy pętli trolejbusowej Reja (100 tys. zł). W Sopocie Górnym zamontowane zostaną zamgławiacze i kurtyny wodne na osiedlu Mickiewicza i osiedlu Przylesie (350 tys. zł) oraz zrealizowana zostanie dokumentacja techniczna (130 tys. zł) punktu widokowego Rysie Wzgórze. Mieszkańcy Brodwina i Kamiennego Potoku zdecydowali, iż powstaną przejście nad Sweliną łączące Kamienny Potok i Kolibki przy GPZ Sopot Kamienny Potok (200 tys. zł) i zadaszony parking rowerowy na sto rowerów przy SP nr 9 (180 tys. zł) oraz zamontowany zostanie zegar od zewnętrznej strony stacji SKM odmierzający czas do odjazdu pociągu (100 tys. zł).

Cieszę się, że mieszkańcy Sopotu po raz kolejny aktywnie uczestniczyli w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Budżet obywatelski to jednak nie tylko głosowanie, ale wiele spotkań, pikników i rozmów. To projekt, który integruje mieszkańców – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze