Młodzieżowa Rada Miasta Tczewa, 2023

Młodzieżowa Rada Miasta Tczewa znowu działa. Przewodniczącym został Kacper Kończewski z ZSE

Kacper Kończewski z Zespołu Szkół Ekonomicznych pokieruje Młodzieżową Radą Miasta Tczewa. O prymat ten rywalizował z Kamilem Winiarskim z I LO. Młodzi tczewianie chcą uczestniczyć w podejmowaniu ważnych decyzji, nie tylko dotyczących ich szkół, ale i miasta, a także inicjować wydarzenia dla swoich rówieśników. W młodzieżowym samorządzie zasiada 14 reprezentantów tczewskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Krystyna
Paszkowska
2.05.2023 / 15:13

Młodzieżowa Rada Miasta Tczewa znowu działa

Warto przypomnieć, że Młodzieżowa Rada Miasta Tczewa powstała w 1997 roku i jest jedną z najstarszych takich rad w Polsce. Samorząd młodych nie działał w ostatnich kilku latach, ze względu na pandemię koronwirusa.

Młodzieżowi radni złożyli ślubowanie w tej samej auli, gdzie zbierają się samorządowcy. Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki wręczył legitymacje radnych i wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Tczewie Zenonem Drewą pogratulował młodym radnym wyboru. Zaprosił także młodzieżowy samorząd do współpracy i aktywnych działań na rzecz miasta. 

Przez pierwsze obrady młodzieżowych samorządowców pomogła przeprowadzić Magdalena Neubauer z wydziału edukacji Urzędu Miejskiego w Tczewie. O fotel przewodniczącego MRM walczyli:

 • Kamil Winiarski z I LO
 • oraz Kacper Kończewski z ZSE.
Kacper Kończewski
przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Tczewa

Wierzę, że najważniejsza jest różnorodność, jaka istnieje w Młodzieżowej Radzie Miasta. Żeby żadna grupa społeczna nie czuła się osamotniona w naszym mieście. Jestem osobą, która bardzo słucha innych, z którymi się spotyka. Piastując funkcję przewodniczącego, na pewno będę działał na korzyść całej rady.

Już po wygranych wyborach nowy przewodniczący dodał:

– Będziemy rozpatrywać wnioski nie tylko naszych radnych, ale też innych mieszkańców, bo – jak wiadomo – nie możemy skupiać się tylko na sobie – mówił Kacper Kończewski. – Przede wszystkim musimy być głosem ludu. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie polepszyć nasze warunki życiowe i tchnąć iskrę życia w to miasto.

Przewodniczący przyznał, że ma sporo pomysłów na akcje podejmowane przez młodzieżowy samorząd, ale na razie nie chce ich jeszcze upubliczniać. Najpierw chce o nich porozmawiać z wszystkimi radnymi.

Młodzieżowa Rada Miasta Tczewa. Nowy skład

 • Przewodniczącym został Kacper Kończewski z ZSE.
 • Zastępcą – Natalia Butlewska z II LO.
 • Sekretarzem – Wiktoria Dolata z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych.
 • Członkami – Kamil Winiarski z I LO i Aleksander Szymański z NSP św. o. Pio.

Natalia Butlewska z II LO, zgłaszając swoją kandydaturę na wiceprzewodniczącą, przyznała, że woli spełniać się na niższych stanowiskach. Lubi wspierać innych w działaniach, i to robi dobrze.

– Żeby pracować w radzie, trzeba być odpowiedzialną osobą – uważa Natalia Butlewska. – Byłam już wcześniej w jej składzie, więc uważam, że to bardzo dobry pomysł, żeby tutaj wrócić i w końcu coś zdziałać, bo pandemia nam na to nie pozwoliła.

PRZECZYTAJ TEŻ: Odwołany zastępca wójta oraz szef kluczowych referatów w gminie Tczew

Pozostałymi członkami MRM są:

 • Antoni Rytlewski (SP1),
 • Julia Strehlau (SSP2),
 • Juliusz Freitag (SP4),
 • Filip Knieć (SP7),
 • Wiktoria Trela (SP10),
 • Kacper Hryniewicki (SP11),
 • Karol Basa (SP12),
 • Jakub Sałek (Liceum Katolickie),
 • Jakub Garski (ZST).

– Skład ukształtował się poprzez wybory przeprowadzone w szkołach w lutym – mówi Magdalena Neubauer. – W Młodzieżowej Radzie Miasta zasiada także wskazany przez Fundację Arka Noego reprezentant Niepublicznej Szkoły Podstawowej Świętego Ojca Pio.

Magdalena Neubauer
wydział edukacji Urzędu Miejskiego w Tczewie

Ta rada naprawdę może zrobić coś fajnego dla lokalnej młodzieży. Dochodzą do nas głosy, że mają różne propozycje, m.in. dotyczące organizacji imprez. Wierzę, że osiągną sukces.

Opiekunem nad młodzieżowym samorządem z ramienia Rady Miejskiej w Tczewie jest Krystian Cieśnik.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze