(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Na Pomorzu duże kolejki po numery PESEL dla Ukraińców

W środę rozpoczeło się nadawanie Ukraińcom numerów PESEL. W Gdańsku, w kolejce czekać trzeba było nawet 3 godziny. Tylko w stolicy Pomorza, tego dnia do obsługi udało się dostać niemal 3 tysiącom chętnych, a długie ogonki ustawiały się też w innych urzędowych punktach na Pomorzu.
Jacek
Wierciński
17.03.2022 / 16:00

"Średni czas oczekiwania w kolejce wynosił 2, a momentami nawet 3 godziny. Miejscy urzędnicy wykonali kolosalną pracę: łącznie z obsługi w zakresie PESEL skorzystało 2731 obywateli Ukrainy, z czego 201 nadano już numer, a 2530 jest w trakcie, tzn. otrzymali pomoc w wypełnieniu druków i zrobieniu zdjęć - umówieni są na najbliższe dni i konkretne godziny, by dopełnić formalności” – poinformował portal gdańskiego magistratu podsumowując pierwszy dzień nadawania kluczowych, identyfikacyjnych numerów obywatelom Ukrainy, którzy do Polski przyjechali bezpośrednio z terytorium swojego kraju.

Więcej na temat procedury nadawania PESEL-i oraz warunkach na jakich się odbywa przeczytasz tutaj.

- Na razie zainteresowanie jest bardzo duże. W tej chwili mamy uruchomionych 6 stanowisk. Jak tylko otrzymamy sprzęt z ministerstwa, który został zamówiony, zarezerwowany, jesteśmy w stanie uruchomić dwa, nawet trzy razy więcej stanowisk, aby jeszcze szybciej obsługiwać klientów – zapowiadał 16 marca Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ogółem w całym kraju, tylko do godziny 15 pierwszego dnia nadawania numerów PESEL obywatelom Ukrainy, otrzymało je 17 tysięcy dorosłych i prawie 15 tys. dla dzieci.

Następnego dnia, kolejki były krótsze, jednak załatwienie sprawy wciąż wymagało cierpliwości.

CZYTAJ TEŻ: Interpelacja w sprawie wykluczonych uchodźców z Ukrainy. Będzie zmiana w specustawie?

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze