Na dziedzińcu człuchowskiego zamku trwają kolejne badania archeologiczne (fot. Urząd Miejski Człuchów)

Archeolodzy szukają kolejnych tajemnic na zamku w Człuchowie

Na dziedzińcu Zamku Krzyżackiego w Człuchowie rozpoczęły się kolejne prace archeologiczne. Potrwają one do końca lipca, ale już archeologom udało się znaleźć pierwsze fragmenty ceramiki.
Olek
Knitter
11.07.2022 / 12:01

Tym razem naukowcy, którzy zawitali do Człuchowa, badają wnętrze studni, która została odkryta kilka lat temu, podczas wcześniejszych wykopalisk.

- Tegoroczne badania są bezpośrednią kontynuacją badań z 2014 roku, kiedy odsłonięte były piwnice zamkowe i dziedziniec zamku wysokiego. Natomiast ze względu na równoległe prace konserwatorskie, które również wtedy trwały, studnia zamkowa nie była odkryta do dna. W tym roku wchodzimy do jej wnętrza, aby zobaczyć, jaka była jej konstrukcja i jeżeli się uda, sprawdzić też, jaka była jej głębokość – mówi Marek Truszkowski, archeolog prowadzący badania.

ZOBACZ TEŻ: Skarby pod ulicą. Kolejne odkrycia archeologiczne pomagają ułożyć puzzle z początków Gdańska

Do tej pory we wnętrzu studni znaleziono już fragmenty ceramiki. Ciekawostek archeologicznych naukowcy spodziewają się w głębszych warstwach gruntu. Badania potrwają do końca lipca. Co ważne, badania nie utrudniają zwiedzania warowni przez zainteresowanych. Obiekt cały czas jest czynny dla mieszkańców i turystów.

W 2021 roku naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odnaleźli przy zamku m.in. podkówki butów sprzed kilkuset lat, przedmioty codziennego użytku i fragmenty ceramiki.

W przeszłości zamek w Człuchowie był uznawany za drugi po Malborku pod względem wielkości i rangi. Niestety, osiemnastowieczne pożary, które trawiły miasto, a także zniszczenia wojenne spowodowały, że warownia została w znacznej części rozebrana.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jeden z najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz postawi wiatraki w gminie Człuchów

(fot. Muzeum Regionalne w Człuchowie)

(fot. Muzeum Regionalne w Człuchowie)

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze