(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne) 

Opiekunki znęcały się nad dziećmi w przedszkolu w Chojnicach? Śledztwo na finiszu

W pierwszej połowie 2022 roku aktem oskarżenia może zakończyć się śledztwo w sprawie znęcania się i naruszania nietykalności cielesnej w przedszkolu w Chojnicach. Trzy lata wcześniej ofiarami przemocy i nadużyć ze strony 5 pracowników placówki, głównie opiekunek, paść miała co najmniej dziesiątka 4-letnich przedszkolaków.
Jacek
Wierciński
20.04.2022 / 16:52

Do nadużyć dochodzić miało w okresie od lutego do kwietnia 2019 roku, a organy ścigania zaalarmowali o nich wówczas rodzice przedszkolaków.

- Po ponownym przeprowadzeniu analizy zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, a w szczególności dokonaniu szczegółowych oględzin połączonych z analizą nagrań monitoringu, prokurator podjął decyzję o przedstawieniu zarzutów – relacjonuje prokurator Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku, potwierdzając informację, którą jako pierwsze podało Radio Weekend FM.

Jak tłumaczy rzecznik słupskiej „Okręgówki”, od jesieni 2021 roku, status podejrzanych w sprawie ma piątka pracowników niepublicznego przedszkola w Chojnicach: Maria F., Wioletta K., Emilia W., Czesława B. oraz Marek K.

Dwie wymienione na końcu osoby zagrożone są karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności na okres do 1 roku za naruszenia nietykalności cielesnej osób „nieporadnych z uwagi na wiek”. Wobec jednego czteroletniego dziecka Czesława W.miała dopuścić się nadużyć 3-krotnie, natomiast Marek K. podejrzany jest o 2-krotny analogiczny czyn wobec 4-latka. Co do zasady, w takich przypadkach, uznaje się, że dochodziło do czynów ściganych z oskarżenia prywatnego, jednak oskarżenie biorąc pod uwagę okoliczności – w szczególności fakt, że pokrzywdzonymi są małe dzieci – zdecydowało się na objęcie ich ściganiem publicznym.

ZOBACZ: Ponad 20 ciosów nożem. 36-latek z Malborka przyznał się do zabójstwa ojca

Pozostałe 3 kobiety – według śledczych – popełniły przestępstwa znęcania się łącznie nad co najmniej dziesięciorgiem dzieci w tym samym wieku, co zagrożone jest karą od 6 miesięcy do nawet 8 lat więzienia.

- Czesława B. i Marek K. nie przyznają się do winy, złożyli wyjaśnienia, w których przedstawili swoją wersję wydarzeń. Maria F., Wioletta K. i Emilia W. odmówiły ustosunkowania się do treści stawianych im zarzutów i odmówiły wyjaśnień w sprawie – mówi prok. Paweł Wnuk, który wśród wykonanych przez prokuraturę jak dotąd czynności wylicza m.in. przesłuchanie świadków – pracowników przedszkola i rodziców dzieci oraz samych podopiecznych placówki - ze względu na ich wiek w tzw. niebieskim pokoju w obecności psychologa i sądu, by uniknąć konieczności powtórnego składania zeznań przez dzieci w trakcie procesu.

Jako że najistotniejszym dowodem w sprawie jest pozbawione dźwięku nagranie monitoringu wideo, zarzuty dotyczące znęcania się dotyczą przemocy fizycznej, bowiem psychiczna – np. używanie wulgaryzmów, nie została zarejestrowana. Pracownice przedszkola miały dopuszczać się wobec 4-latków m.in. szturchania, popychania i lekkiego uderzania.

Wobec podejrzanych zastosowane zostały dozory policji i nakazy powstrzymywania się od działalności polegającej na opiece nad małoletnimi bądź zakazy wykonywania związanych z tym zawodów. Od tych środków zapobiegawczych dwie z kobiet objętych zarzutami złożyły zażalenia, które zostaną rozpatrzone przez Sąd Rejonowy w Słupsku.

Jak słyszymy, śledztwo w tej sprawie zostało przedłużone do końca czerwca 2022 roku. Ze względu na fakt, że na ten moment przewidziano jedynie końcowe czynności w postępowaniu, jego zakończenie skierowaniem do sądu aktu oskarżenia, możliwe jest w tym terminie. Jednak śledczy zastrzegają, że spowolnić rozpoczęcie procesu może fakt, że część z podejrzanych zapowiedziała możliwość złożenia ewentualnych wyjaśnień.

CZYTAJ TEŻ: Zabił i pokroił ciało 23-letniej Pauliny. Wyrok: 25 lat więzienia

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze