Prezydent USA Woodrow Wilson - w jego rolę wcielił się Krzysztof Andruszkiewicz - przemówił z balkonu kamienicy przy ul. Poczty Gdańskiej w Malborku, w trakcie obchodów Święta Niepodległości

Piłsudski, Wilson i Paderewski na obchodach Święta Niepodległości w Malborku

Święto Niepodległości uroczyście świętowano również w Malborku. Mieszkańcy miasta mogli uczestniczyć m.in. w inscenizacji z udziałem ludzi szczególnie zaangażowanych w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości - prezydenta USA Woodrow Wilsona, marszałka Józefa Piłsudskiego i słynnego pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Przed pomnikiem poświęconym żołnierzom Armii Krajowej złożono kwiaty, oddano też salwę honorową.
Piotr
Piesik
11.11.2022 / 16:23

Inscenizacje historyczne stały się tradycją malborskich obchodów Święta Niepodległości. Rok temu z balkonu kamienicy przy ul. Poczty Gdańskiej w centrum miasta - w pobliżu pomnika Armii Krajowej - zaśpiewał słynny tenor Jan Kiepura, w którego rolę wcielił się Piotr Pastuszka. Tym razem postanowiono przedstawić symbolicznie udział w odzyskaniu niepodległości ludzi, którzy oddali ku temu wkład szczególny. Dlatego balkon kamienicy stał się miejscem, z którego swoje przemówienie wygłosił prezydent USA Woodrow Wilson - w jego roli wystąpił Krzysztof Andruszkiewicz, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji; pojawił się też słynny pianista Ignacy Jan Paderewski - jego osobę kreował Piotr Stec, radny powiatu sztumskiego; w uroczystości wziął udział marszałek Józef Piłsudski - w jego rolę wcielił się malborski samorządowiec Zdzisław Leszczyński. Ci trzej ludzie w jednym miejscu i czasie zapewne nie spotkali się - tym bardziej w Malborku - lecz w ich osobach przypomniano najważniejsze fakty dla procesu odbudowy polskiej państwowości.

To wszystko w specjalnie przygotowanej scenerii - prezydent i pianista przybyli przedwojennym jeszcze samochodem Rolls-Royce, marszałek zasiadł wewnątrz repliki słynnego samochodu CWS T1 zbudowanej na wzór pojazdu skonstruowanego przez inż. Tadeusza Tańskiego. Dzieci mogły skorzystać z przejażdżki zabytkowym francuskim samochodem Berliet. Pojawił się fotograf z autentycznym zabytkowym aparatem, na klientów czekał kilkuletni pucybut - wszyscy w strojach z epoki. Chętnie się z nimi fotografowano, piękne pojazdy oglądali zarówno panowie jak też panie.

Pochód malborczyków przybył do centrum miasta z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty, kompania honorowa 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego oddała salwę honorową. Kwiaty złożono również pod Głazem Żołnierzy Wyklętych.

Tego dnia malborczycy mogli również wziąć udział w wojskowej grze terenowej w okolicach zamku krzyżackiego, zorganizowano też Malborski Bieg Niepodległości, którego była to już XXXII edycja.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze