Jedno ze zdjęć wystawy pokazujące świadectwo zniszczenia ukraińskich miast w wyniku wojny wywołanej przez Rosję

Pokój i wojna w architekturze Ukrainy. Nowa wystawa w Słupsku

Od poniedziałku, 9 stycznia można oglądać w Słupsku wystawę „Pokój i Wojna - architektura Ukrainy”. Przez dwa tygodnie dostępna jest ona w budynku SCOPiES przy ul. Niedziałkowskiego.
Olek
Knitter
10.01.2023 / 11:42

Za sprawą słupskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich w Słupsku – do 23 stycznia - prezentowana jest wystawa „Pokój i Wojna - architektura Ukrainy”. Ekspozycja, którą podczas konferencji prasowej zaprezentował m.in. Maciej Araszkiewicz, prezes słupskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich składa się z trzech części.

W pierwszej można oglądać najlepsze prace zwycięzców konkursu „Nagrody Roku 2021 Narodowego Związku Architektów Ukrainy” w kilku kategoriach, tj. urbanistyka, budynki użyteczności publicznej, wielorodzinne budynki mieszkaniowe, domy jednorodzinne, wnętrza, architektura krajobrazu. Część druga wystawy to przerażające świadectwa obecnego zniszczenia ukraińskich miast. Nadzieją natomiast napawa część trzecia wystawy, na której prezentowane są propozycje odbudowy.

- Celem wystawy jest przedstawienie architektury Ukrainy sprzed wojny i w sytuacji obecnej oraz podjęcie debaty na temat wpływu konfliktów zbrojnych na współczesną architekturę. Ma to posłużyć wymianie doświadczeń i zjednoczeniu wysiłków architektów naszych krajów w okresie obecnego kryzysu – informuje Maciej Araszkiewicz, prezes słupskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Wystawę zorganizowali Stowarzyszenie Architektów Polskich, Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz miasto Słupsk. Jej premiera odbyła się w siedzibie głównej Stowarzyszenia Architektów Polskich w Pałacu Zamoyskich w Warszawie. 23 stycznia wystawa wyjedzie w „tournee” po największych miastach Polski.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze