Jaka będzie Polanka Redłowska? Rozpoczęły się kolejne konsultacje społeczne

Od 2 października do 7 grudnia br. potrwają konsultacje społeczne w sprawie przyszłości Polanki Redłowskiej, zaproponowane przez prezydenta Gdyni. Opozycja przypomina, że już w lutym 2022 r. ogłoszono wyniki identycznych konsultacji, zorganizowanych przez Miasto Wspólne.
Dorota
Abramowicz
4.10.2023 / 15:29

Polanka Redłowska. Ruszyły konsultacje społeczne

Jaka ma być przyszłość Polanki Redłowskiej, jednego z ulubionych miejsc wypoczynku i spacerów gdynian? Po tym, jak wskutek protestów mieszkańców władze Gdyni wycofały się na początku 2022 r. z planów budowy w tym miejscu hotelu, wiadomo  już, że Polanka zostanie "dobrem publicznym", czyli wspólnym miejscem rekreacji.

Od poniedziałku, 2 grudnia, prezydent Gdyni zaprasza wszystkich zainteresowanych do szerokich konsultacji społecznych,  dotyczących zielonego zagospodarowania Polanki Redłowskiej i terenów wokół niej. Pierwsze spotkanie z udziałem niespełna 30 mieszkańców zorganizowano w poniedziałek w w UrbanLabie Gdynia.

- To wyjątkowe miejsce, którego przyszłość leży na sercu ogromnej liczby gdynian. Dowodem są wcześniejsze dyskusje o Polance, w tym te inicjowane oddolnie - powiedział Wojciech Szczurek dla portalu gdynia.pl pierwszego dnia konsultacji. - Przez najbliższe tygodnie mieszkańcy i projektanci będą wspólnie pracować nad koncepcją zagospodarowania Polanki Redłowskiej i decydować, jak najlepiej rozwijać potencjał tego jedynego w swoim rodzaju terenu: zielonego, położonego tuż przy plaży, sprzyjającego zarówno aktywnej rekreacji, jak i spokojnemu wypoczynkowi. Koncepcja zagospodarowania, nad którą będziemy pracować, połączy oczekiwania użytkowników z koniecznością adaptacji do zmian klimatu.

Wojciech Szczurek
prezydent Gdyni

Przez najbliższe tygodnie mieszkańcy i projektanci będą wspólnie pracować nad koncepcją zagospodarowania Polanki Redłowskiej i decydować, jak najlepiej rozwijać potencjał tego jedynego w swoim rodzaju terenu

Warsztaty, jak informuje gdynia.pl, prowadzone są metodą charrette, polegającą na włączaniu zaangażowanych mieszkańców, przedstawicieli magistratu czy ekspertów miejskich i urbanistów w intensywne sesje projektowe. Podczas burzy mózgów i rozmów powstaje  wspólna koncepcja, która ma być satysfakcjonująca dla jak największej grupy uczestników.Warsztaty odbędą się jeszcze dziś i w czwartek, 5 października w siedzibie UrbanLabu Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98). Wstępna koncepcja zagospodarowania Polanki Redłowskiej zostanie przedstawiona 22 października o godz. 16  w UrbanLabie Gdynia.

Koszt konsultacji to prawie 150 tys. zł.. Jednoznacznie negatywnie na temat tej inicjatywy wypowiada się Martyna Regent, aktywistka stowarzyszenia Miasto Wspólne, współorganizatorka akcji "Polanka dla wszystkich"!

Aktywiści: Konsultacje dla kampanii wyborczej

- Te konsultacje potrzebne są jedynie prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi do jego kampanii wyborczej - mówi Martyna Regent. - Jest to nadużywanie środków publicznych w kampanii samorządowej. W maju są wybory. Przypominam, że władzom miasta znane są profesjonalne i o wiele tańsze wyniki wcześniejszych konsultacji, wskazujących, by - zgodnie z zapisami planu miejscowego - zostawić Polankę w spokoju. Plan, zatwierdzony przez Radę Miasta, zakłada, że nic, poza zielenią, nie może w tym miejscu powstać.

Martyna Regent
Miasto Wspólne

Władzom miasta znane są profesjonalne i o wiele tańsze wyniki wcześniejszych konsultacji, wskazujących, by - zgodnie z zapisami planu miejscowego - zostawić Polankę w spokoju. Plan, zatwierdzony przez Radę Miasta, zakłada, że nic, poza zielenią, nie może w tym miejscu powstać.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze