Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Przedzamcze zamku w Malborku w odbudowie i konserwacji

Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych, postępuje bardzo sprawnie. Coraz wyraźniej widać kształt powstających tam zabudowań, w tym samym czasie prowadzone są też badania archeologiczne i prace konserwatorskie.
Kształt odbudowywanego Przedzamcza jest coraz bardziej widoczny (Fot. Muzeum Zamkowe w Malborku)

Na Przedzamczu praca wre, pod koniec kwietnia odebraliśmy kolejny – drugi etap prac budowlano-konserwatorskich, prowadzonych w dawnych budynkach gospodarczych na Przedzamczu północnym. Przez ostatnie cztery miesiące udało się odtworzyć brakujące fragmenty elewacji i wymurowano ściany do wysokości okapów. Trwa murowanie szczytów – pomiędzy budynkami oraz od strony północnej. Rozpoczęto prace konserwatorskie na elewacjach ceglanych, które będą kontynuowane w kolejnych etapach - informuje Muzeum Zamkowe. - Wiele czasu poświęciliśmy na analizę sposobów opracowania zachowanych w elewacjach historycznych otworów okiennych. Zależało nam, aby utrzymać wszystkie elementy oryginalne. Zwróciliśmy uwagę, że pierwotnie w budynkach znajdowały się okna w różnych konstrukcjach, powstające zapewne w różnych okresach czasu. Ingerencję w kształt otworów ograniczyliśmy do minimum: uzupełnienia niektórych ościeży i odtworzenia fragmentów zniszczonych w większości nadproży. W elewacji zachodniej (od strony Nogatu), stanowiącej pierwotnie fragment muru obronnego północnego Przedzamcza, zachowały się jeszcze średniowieczne otwory strzelnicze, które zostały uczytelnione i pozostaną widoczne dla odwiedzających w przyszłości Przedzamcze.

Podczas przebudowy Przedzamcza odkrywane są detale architektury i dawnych rozwiązań technicznych (Fot. Muzeum Zamkowe w Malborku)

Prace budowlane postępują szybko, wykonawca korzysta z dogodnych warunków atmosferycznych. W tzw. budynku C gotowe są już stropy nad piwnicą i przyziemiem, widoczne są też szyby windowe. W tzw. budynku D uzupełniane jest zniszczone sklepienie gotyckiej piwnicy. Po odsłonięciu całego wnętrza piwnicznego okazało się, że fragment ściany, na której pierwotnie oparte było sklepienie krzyżowe został zniszczony, najprawdopodobniej jeszcze u schyłku okresu nowożytnego. Analizowane są wszystkie dostępne źródła, aby ustalić przyczynę zniszczenia.

W trakcie podobnych prac oczywiście nieuniknione są zmiany i korekty projektów, które wynikają z dokonywanych odkryć archeologicznych w takim miejscu jak Przedzamcze malborskiej warowni. Odkryto elementy ogrzewania podposadzkowego, wykonane w sklepieniu piwnicy w okresie średniowiecza oraz fundamenty komina, zbudowanego zapewne na potrzeby funkcjonującego w tym miejscu browaru. Wszystkie odkryte elementy podlegają zachowaniu. Projektowana posadzka zostanie zmieniona tak, by możliwe stało się oglądanie odsłoniętych kanałów grzewczych. 

Muzeum Zamkowe zapowiada opublikowanie w najbliższym czasie informacji o odkrytych w trakcie prac detalach i reliktach dawnej architektury, po ich dokładnym zbadaniu i udokumentowaniu. Postęp prac na Przedzamczu przedstawiono generalnemu konserwatorowi zabytków Jarosławowi Sellinowi.

Podczas przebudowy Przedzamcza odkrywane są detale architektury i dawnych rozwiązań technicznych (Fot. Muzeum Zamkowe w Malborku)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze