(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne) 

Dzierzgoń chce budować mieszkania. I jest blisko celu

Kolejne samorządy zapowiadają rychłą budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Pomorze. Najbliżej celu są w Dzierzgoniu. Burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun otrzymała już dokument – pozwolenie na budowę dwóch domów, łącznie z 46 mieszkaniami, właśnie w ramach SIM. Podkreśla, że lokalny samorząd zrobił, co tylko mógł, może nawet więcej niż powinien. Teraz wszystko leży w rękach spółki KZN Pomorze. Do budowy mieszkań szykują się również inne samorządy - udziałowcy spółki SIM.
Piotr
Piesik
5.09.2022 / 13:38

- Mamy kompletną dokumentację projektową, należący do gminy teren, wszystkie niezbędne uzgodnienia, nawet na przyłącza. Formalne pozwolenie na budowę wieńczy nasze dzieło. Teraz przekazujemy to wszystko aktem notarialnym dla SIM jako nasz udział w całym przedsięwzięciu. Inwestorem i realizatorem budowy będzie SIM, do spółki należy też pozyskanie finansowania budowy i przetarg na wykonawcę. Na dobrą sprawę mogliby zaczynać nawet na drugi dzień po rozstrzygnięciu przetargu, załatwiliśmy dla nich dosłownie wszystko, co się tylko dało – podkreśla Jolanta Szewczun. - Oczywiście mamy w tym swój interes, chodzi o jak najszybsze rozpoczęcie robót.

Dla niewielkiego miasta, jakim jest Dzierzgoń, dwa budynki z 46 mieszkaniami będą wręcz bezcenne. Zresztą dla wszystkich 19 samorządów – udziałowców SIM wygląda to tak samo. W Człuchowie liczą na 24 lokale mieszkalne w jednym budynku przy ul. Lawendowej. Trzy tygodnie temu podpisano umowę na wykonanie dokumentacji technicznej (w Dzierzgoniu już ją mają!), dlatego budowa może się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

Po uzyskanym pozwoleniu na budowę ogłaszamy przetarg, szukamy generalnego wykonawcy i mam nadzieję, że za półtora roku od tej daty będziemy cieszyć się nowymi mieszkaniami w Człuchowie – mówi Karol Kardasiński, prezes zarządu SIM-KZN Pomorze.

Karol Kardasiński
prezes zarządu SIM-KZN Pomorze

Po uzyskanym pozwoleniu na budowę ogłaszamy przetarg, szukamy generalnego wykonawcy i mam nadzieję, że za półtora roku od tej daty będziemy cieszyć się nowymi mieszkaniami w Człuchowie

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa na Pomorzu

Podobny powinien być schemat budowy we wszystkich pozostałych samorządach, od tych najbardziej zaawansowanych. Proces ten przebiega jednak bardzo różnie. Przykładem gmina Miłoradz, gdzie rozpoczęto dopiero proces naboru lokatorów mieszkań, które powstaną w ramach SIM. Pierwszym krokiem jest wypełnienie specjalnej ankiety, w terminie do końca września.

Burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun pokazuje formalne pozwolenie na budowę dwóch bloków z 46 mieszkaniami, w ramach SIM w Dzierzgoniu (fot. UMiG Dzierzgoń)

- SIM dała naszemu samorządowi możliwość budowy nowych domów na wynajem, a przede wszystkim dała szansę mieszkańcom na uzyskanie własnego, nowoczesnego lokum - mówi Arkadiusz Skorek, wójt gminy Miłoradz. - To nie są już marzenia, ale działania w fazie realizacji. Przystępujemy do pierwszego etapu naboru przyszłych lokatorów. Najpierw zainteresowane osoby muszą wypełnić ankietę, co pozwoli nam określić liczbę chętnych. Na tej podstawie będziemy podejmowali kolejne decyzje w sprawie inwestycji mieszkaniowej na terenie naszej gminy.

Wójt otrzymał koncepcję urbanistyczno-architektoniczną dla terenu tzw. placu buraczanego przy ul. Głównej w Miłoradzu. To tam mają powstać trzy ciągi zabudowy szeregowej z 26 mieszkaniami o powierzchni od 60 do 77 metrów kwadratowych.

SIM KZN-Pomorze planuje wybudowanie na terenie wszystkich 19 samorządów nawet tysiąca mieszkań. W najlepszej sytuacji są gminy dysponujące własnymi gruntami pod budowę – jak Dzierzgoń. Jak bardzo brak swoich działek budowlanych potrafi opóźnić cały proces przygotowywania budowy, świadczy przykład Malborka. Tutejszy samorząd liczy na pozyskanie atrakcyjnie położonego terenu między ulicami Jagiellońską, Zakopiańską i Dąbrówki, niestety wciąż jeszcze użytkowanego rolniczo. Procedura “odrolnienia” I przejęcia już trwa, lecz nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy znajdzie swój finał. A przecież bez własności gruntu nie sposób zlecić przygotowania dokumentacji.

Spółka ma otrzymywać fundusze na budowę z Banku Gospodarstwa Krajowego. Powstałe mieszkania mają być wynajmowane, z możliwością stopniowego dojścia do ich własności.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze