Piotr Spiżewski z medalem i dyplomem brązowego medalisty zawodów

Strażak ze Sztumu brązowym medalistą zawodów Firefighter Challenge na Florydzie!

Młodszy kapitan Piotr Spiżewski, strażak zawodowy ze Sztumu, wziął udział w składzie reprezentacji Polski w 32. Mistrzostwach Świata Firefighter Challenge w mieście Stuart na Florydzie. Nasz reprezentant odniósł ogromny sukces, zdobywając brązowy medal w składzie drużyny.
Piotr
Piesik
13.10.2023 / 12:51

Firefighter Challenge opracowano jako test sprawności strażaków. Z czasem zaczęto organizować zawody z udziałem najlepszych z całego świata. To naprawdę mordercze zmagania.

Rywalizacja składa się z sześciu części. Co ważne - wszystkie zadania strażacy wykonują ubrani w środki ochrony indywidualnej oraz używając aparatu ochrony dróg oddechowych, jakby uczestniczyli w akcji ratowniczej przy pożarze wewnętrznym. Wszystko zaczyna się od wbiegnięcia na III piętro z pakietem węży o wadze 20 kg. Drugi etap to wciągnięcie pakietu węży 20 kg na wieżę i zbiegnięcie z niej. Trzecia część to symulacja wyważania drzwi, czyli przepchnięcie 70 kg sztaby przy pomocy 4 kg młotka. Czwarty etap - slalom między 5 hydrantami. Piąty - przeciągnięcie linii wężowej z wodą i ugaszenie pożaru (strzał do celu). Wreszcie szósta część - ewakuacja poszkodowanego, czyli przeciągnięcie manekina o wadze 80 kg na odcinku 30 metrów.

Reprezentanci Polski w Firefighter Challenge - drugi od prawej mł. kpt. Piotr Spiżewski

Młodszy kapitan Piotr Spiżewski, na co dzień pełniący służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie od lat doskonali swoją formę w sporcie pożarniczym, systematycznie trenuje i został zakwalifikowany do reprezentacji Polski na Firefighter Challenge. Już podczas eliminacji sztumianin uzyskał nominację do elitarnego certyfikowanego klubu Lion’s DEN - to grono zawodników osiągających konkretny wynik w swojej kategorii wiekowej.

W trakcie zawodów na Florydzie - uczestniczyło w nich blisko 400 zawodników z całego świata - mł. kpt. Piotr Spiżewski awansował do finałowej rozgrywki we wszystkich kategoriach: biegu indywidualnym, biegu tandemowym (2 ratowników) oraz biegu sztafetowym (od 3 do 5 ratowników). W biegu indywidualnym sztumianin został sklasyfikowany na 37. miejscu. W biegu tandemowym z Dawidem Rąbczykiem z drużyny Scantex zajęli znakomite 11. miejsce.

Ostatecznie drużyna polska została sklasyfikowana na najniższym stopniu podium. Piotr Spiżewski powrócił więc do kraju z brązowym medalem.

Na co dzień Piotr Spiżewski pracuje w sztumskiej Komendzie Powiatowej PSP jako specjalista ds. operacyjno – kontrolno – rozpoznawczych.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze